Czytasz dzięki

Dwie dekady członkostwa RP w NATO

Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce
opublikowano: 09-10-2019, 22:00

Dwie dekady temu, 12 marca 1999 r. Polska stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i tym samym dokonała historycznego kroku względem swojej polityki obronnej.

Członkostwo w NATO wzmocniło znaczenie Polski na arenie międzynarodowej i dało państwu realne gwarancje bezpieczeństwa.

W 20. rocznicę wejścia Polski do NATO, niewątpliwie możemy stwierdzić, że nasz kraj zbudował silną pozycję w sferze obronności.

Co więcej, jesteśmy jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rząd przeznacza minimum 2 proc. PKB oraz ponad 20 procent budżetu obronnego na modernizację armii. Na podstawie znowelizowanej ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych RP, w 2030 r. wydatki na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań wojskowych w kraju wzrosną do 2,5 proc. PKB.

Obecność Polski w NATO oznaczała dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP aktywny udział w wielu misjach zagranicznych, np. w Afganistanie i Iraku oraz dynamiczny rozwój. Wojsko Polskie miało czynny udział w tworzeniu struktur bezpieczeństwa NATO. Obecność polskich żołnierzy w misjach zagranicznych potwierdza dbanie przez Polskę o bezpieczeństwo w wymiarze regionalnym i globalnym.

Dwadzieścia lat członkostwa w NATO spowodowały, że siły zbrojne RP osiągnęły wysoki poziom zdolności do współdziałania z wojskami sojuszniczymi, zagranicznymi, zarówno na lądzie, na morzu, jak i w powietrzu. W tym czasie zmodernizowano Siły Zbrojne RP, a stary sprzęt poradziecki zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami. Żołnierze to świadomi profesjonaliści o potencjale na miarę dużego europejskiego państwa.

Jako Targi Kielce staramy się mieć udział w modernizacji polskich sił zbrojnych organizując Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. 27. edycja przeszła do historii ze znaczącym udziałem USA jako kraju wiodącego. Tegoroczna wystawa zgromadziła aż 610 firm z 31 krajów świata, w tym 303 polskie. Targi odwiedziło 58 delegacji z 49 państw oraz 30,5 tys. gości.

Podczas wydarzenia, Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podkreślała również, że Polska zajmuje strategiczną pozycję w NATO. Wypowiedziane przez nią słowa świadczą o dobrych relacjach między Stanami Zjednoczonymi, a Polską oraz o tym, że razem wypracowujemy wspólną koncepcję wzmocnienia NATO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce

Polecane