Dwie fabryki Kronospanu

Anna Bytniewska
opublikowano: 24-07-2006, 00:00

W Pustkowie i Szczecinku ruszają nowe zakłady, na które wydano 720 mln zł. I na tym nie koniec.

Austriacka grupa Kronospan, producent wyrobów dla przemysłu meblarskiego, inwestuje na potęgę. We wrześniu firma otworzy fabrykę laminatów dekoracyjnych w Pustkowie. W tej chwili zakład znajduje się w fazie rozruchu. Wartość tej inwestycji to 220 mln zł. Dzięki niej powstanie 300 nowych miejsc pracy.

— Firma będzie wytwarzać laminaty dekoracyjne na bazie papieru: cienkie dla przemysłu meblarskiego i grube dla budownictwa — mówi Tomasz Jańczak, dyrektor odpowiedzialny za rozwój Kronospanu w Polsce.

 

Przedstawiciele firmy zakładają, że będzie produkować 15 mln mkw. laminatów rocznie. Wartość produkcji szacowana jest na 400 mln zł. Połowa ma trafiać na eksport.

W silnym związku

Nowy zakład w Pustkowie będzie współpracował z Zakładami Tworzyw Sztucznych Erg Pustków. Te ostatnie są dostawcami komponentów do produkcji żywic na bazie mocznika, melaminy czy fenolu.

— Współpraca ma charakter jedynie handlowy. Grupa nie ma planów inwestycyjnych związanych z tym zakładem — zapewnia Tomasz Jańczak.

Przyznaje jednak, że zakładom z Pustkowa zaproponowano poszerzenie produkcji na potrzeby Kronospanu. Na razie jednak nie ma konkretnej odpowiedzi ze strony Ergu.

Liczenie miejsc pracy

Inwestycja w Pustkowie to nie ostanie słowo Kronospanu. Na początku września grupa zakończy modernizację wytwórni płyt wiórowych w Szczecinku. To dla Kronospanu wydatek rzędu 500 mln zł.

— Fabryka będzie wytwarzać 700 tys. m sześc. płyt rocznie. Zatrudnienie w niej wzrośnie o 200 osób. Dodać do tego należy 1500 miejsc pracy, które powstaną u naszych kooperantów — mówi Tomasz Jańczak.

Kronospan rozpocznie także budowę terminalu metanolu w Szczecinie. Pierwszy etap tej inwestycji pochłonie 50 mln zł.

Powrót do Silekolu

Nie wszystko jednak Kronospanowi wychodzi tak łatwo. Na początku tego roku wymknęła mu się z rąk należąca do Zakładów Azotowych Kędzierzyn spółka Silekol, producent żywic dla przemysłu meblarskiego. Kupił ją jego główny rynkowy rywal Pfleiderer Grajewo. Transakcja jednak nie spodobała się Najwyższej Izbie Kontroli.

— Jeżeli Silekol zostałby ponownie wystawiony na sprzedaż, to na pewno będziemy się ubiegać o zakup tej spółki — podkreśla Tomasz Jańczak.

Kronospan od 1989 r. zainwestował w Polsce ponad 1 mld USD w budowę i modernizację zakładów. W 2005 r. jego przychody wyniosły 3 mld zł i były o 20 proc. większe niż w 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dwie fabryki Kronospanu