Dwie firmy zainteresowane doradztwem przy prywatyzacji "Polskiego Cukru"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-02-2006, 19:11

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu na wybór doradcy prywatyzacyjnego Krajowej Spółki Cukrowej "Polski Cukier" SA z siedzibą w Toruniu - poinformowało we wtorek w komunikacie biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa.

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu na wybór doradcy prywatyzacyjnego Krajowej Spółki Cukrowej "Polski Cukier" SA z siedzibą w Toruniu - poinformowało we wtorek w komunikacie biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa. 

    "Komisja przetargowa dokonała otwarcia ofert złożonych przez następujących wykonawców: 1. Grupa Konsultingowa Jagiełło, Wrębiak i Wspólnicy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Biuro Maklerskie Banku Gospodarki Żywnościowej SA z siedzibą w Warszawie, Staszowski Marek Wyceny majątkowe, Doradztwo, Logistyka "XSIOR" z siedzibą w Janowie Lubelskim oraz 2. Beskidzki Dom Maklerski SA z siedzibą w Bielsku-Białej oraz Grupa Konsultingowa Defin sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie" - poinformowało biuro prasowe w komunikacie.

    Koncern KSC Polski Cukier SA jest największym polskim wytwórcą cukru i jednocześnie największą polską firmą branży rolno-spożywczej. Dysponuje prawie 40-proc. udziałem w rynku krajowym i 4 proc. udziałem w całym rynku Unii Europejskiej.

    W 2003 roku strata netto KSC przekroczyła 80 mln zł. Z kolei zadłużenie ponad 600 mln zł spowodowało utratę zdolności kredytowej spółki, która zarówno w kampanii 2002/2003, jak i 2003/2004 musiała ubiegać się o kredyty przeznaczone na skup buraków cukrowych, wyłącznie za poręczeniem Agencji Rynku Rolnego (ARR).

    W kampanii 2003/2004, pomimo poręczenia ARR gwarantowanego przez budżet państwa, banki odmówiły udzielenia kredytów w wysokości pozwalającej na bieżącą obsługę plantatorów. Zarząd spółki zdecydował o rozpoczęciu programu restrukturyzacji.

    Spółka na koniec roku obrotowego 2004 r. zanotowała zysk w wysokości ok. 52,8 mln zł. Nadal jednak problemem było zadłużenie wynoszące na koniec roku obrotowego 2004 r. ponad 390 mln zł. Poprawiła się jednak większość wskaźników ekonomicznych, w tym płynności bieżącej, co przełożyło się na odzyskanie zdolności kredytowej. Finansowanie kampanii cukrowniczej 2005 r. przeprowadzono w oparciu o preferencyjne kredyty skupowe oraz środki własne.

    Spółka powstała w sierpniu 2002 r., wówczas w jej skład wchodziło 27 cukrowni. W Polsce optymalny czas przerobu buraków wynosi ok. 85 dni. KSC dysponowała ok. 40 proc. nadmiarem mocy produkcyjnych. W celu optymalnego wykorzystania mocy produkcyjnych rozpoczęto proces koncentracji produkcji - przesunięcie produkcji z cukrowni wyłączanych do kontynuujących produkcję.

    Z przyczyn ekonomicznych trzy cukrownie - Rejowiec, Pruszcz i Szczecin - nie podjęły produkcji w kampanii 2003/2004. Decyzją zarządu KSC do kampanii 2004/2005 nie przystąpiły kolejne cztery cukrownie: Borowiczki, Klemensów, Sokołow, Żnin. W 2005 roku produkcji zaprzestaną dwie cukrownie: Janikowo i Opole Lubelskie.Natomiast w 2006 roku pozostałe pięć: Częstocice, Mała Wieś, Ostrowy, Wożuczyn oraz fabryka cukru w Tucznie.

    Kampanię cukrowniczą w 2004 r. rozpoczęło 17 cukrowni. Dostawy surowca w pełni pokryły przyznane spółce limity produkcyjne. Przeciętny czas trwania kampanii wyniósł ok. 66 dni (przy optimum 85 dni). Mimo znacznej poprawy parametrów produkcyjnych nadal konieczne były dalsze działania restrukturyzacyjne.

    Docelowo w kampanii 2010 roku przewidziano produkcję w 8 cukrowniach, dysponujących średnią dobową zdolnością przerobową ok. 5 tys. 830 ton buraków. Powinno to umożliwić uzyskanie założonego na etapie tworzenia programu restrukturyzacji optymalnego 84-dniowego okresu przerobu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane