Dwie rekomendacje dla spółek odzieżowych

opublikowano: 03-11-2016, 10:35

Marcin Stebakow, analityk DM BPS, wydał rekomendację "kupuj" dla akcji Bytomia oraz "sprzedaj" dla Monnari Trade.

Cena docelowa walorów Bytomia to 3,01 zł, Monnari Trade 10,8 zł.

Marcin Stebakow prognozuje, że Bytom zarobi w trzecim kwartale 1,8 mln zł, o 37 proc. mniej r/r, co oznacza, że w ujęciu narastającym firma będzie mieć po trzech kwartałach 6,6 mln zł wobec 8,7 mln zł rok wcześniej.

Jego zdaniem, szkody spowodowane zmianą polityki cenowej w okresie marzec wrzesień będą negatywnie rzutować na wynik całoroczny i mogą mieć konsekwencje w przyszłości, także ze względu na umocnienie konkurencji, która wykorzystała potknięcie spółki do efektywnego zwiększenia sprzedaży.

Analityk uważa jednak, że spółka wyciągnęła lekcję z popełnionych błędów i w najbliższych miesiącach powróci na ścieżkę wzrostu, choć raczej nie ma szans na osiągnięcie planu 18 mln zł zysku netto w 2016 r., 20,5 mln zł w 2017 r. oraz 23,5 mln zł zysku w 2018 r.

Powodów do optymizmu nie dają natomiast sygnały, płynące z Monnari Trade, uważa analityk DM BPS. 

- W dodatku obawiamy się, że po okresie dynamicznych wzrostów i poprawnego prowadzenia biznesu spółka napotkała pierwsze trudności funkcjonowania organizacji, która do pewnej skali działała bez zarzutu. Obecnie Zarząd wspomina o problemach logistycznych i terminowości dostaw kolekcji JZ’16, które już we wrześniu przełożyły się na spadki sprzedaży. Obawiamy się zatem, iż wyniki trzeciego kwartału nie będą dobre, a ubiegłoroczne obniżenie marży handlowej (spowodowane m.in. wzrostem USD/PLN) i koncentracją spółki na działalności w segmencie nieruchomości mogły rzutować na obecne problemy podstawowej działalności - dodaje Marcin Stebakow.

Jego zdaniem sytuacja nie ustabilizuje się w najbliższych kwartałach, co obok problemów z kolekcją i presją na wzrost wynagrodzeń w 2017 r. wraz z zapowiedzianymi wydatkami na budowę centralnego magazynu i rewitalizację nieruchomości przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi (około 10 mln zł rocznie w 2017-2018) negatywnie wpłynie na wycenę.

- Obawiamy się, że 2017 rok wraz ze spadkiem efektywności sprzedaży może oznaczad stabilizację wyników odzieżowej spółki (21 mln PLN EBIT i 20,6 mln PLN zysku netto), a jednym z wyzwań będzie niewątpliwie presja płacowa związana z podwyższeniem płacy minimalnej oraz walka o utrzymanie wyszkolonych pracowników. Oczywiście spółka działa w bardzo konkurencyjnym otoczeniu dlatego też nie wykluczamy dalszej presji na marżę handlową. W ostatnim czasie dobrze radzi sobie damskie ramię marki Reserved, wspierane sprzedażą Mohioto, jak również widoczna poprawa w Deni Cler. Innym aspektem jest zaprzestanie nabywania akcji własnych, co przy obecnych poziomach cenowych mogło być korzystne dla stabilizacji kursu. Na plus należy wymienić silną pozycję gotówkową spółki, jednakże planowane inwestycje w nieruchomości i dywidenda przy stabilizacji wyników wpłynie na zmniejszenie stanu środków pieniężnych - podsumowuje Marcin Stebakow.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Dwie rekomendacje dla spółek odzieżowych