Dwie z sześciu trafione, zatopione

Marcin Goralewski
27-11-2006, 00:00

Lista spółek, którymi może zainteresować się Roman Karkosik, jest coraz krótsza. W piątek wykreśliliśmy z niej Suwary. Kto następny?

W lutym tego roku wybraliśmy razem z kilkoma analitykami spółki, które mogą znaleźć się na celowniku Romana Karkosika, najsłynniejszego inwestora giełdowego. Wytypowaliśmy sześć spółek. W piątek druga z nich znalazła się w orbicie jego zainteresowań. Po Hucie Ferrum (której akcje kupiła Alchemia) Roman Karkosik, przez NFI Midas, zainteresował się Suwarami, niewielką spółką z branży chemicznej, która jednak może się pochwalić największym w tej części świata udziałem w produkcji trójkątów ostrzegawczych. Na reakcję giełdowych inwestorów nie trzeba było długo czekać. Akcje rosły o ponad 120 proc. — do 94 zł.

— Nie podoba mi się reakcja giełdowych inwestorów. To przesada. Cena jest oczywiście nieadekwatna do wartości. Zobaczymy, jak to się skończy — mówi Piotr Wiśniewski, analityk Amerbrokers.

Przypomnijmy, że za jeden walor Suwar NFI Midas oferuje 38,06 zł. Chce 66 proc. głosów w firmie. Jakie ma plany? Tego jeszcze nie wiadomo.

Na naszej liście pozostało jeszcze kilka spółek. Wspominaliśmy o Dworach (tu największym udziałowcem jest Michał Sołowow) oraz o Kętach, które kontrolują instytucje finansowe.

— Dalsze przejęcia są oczywiście możliwe, choć podobnie jak w lutym trudno wskazać konkretne spółki — dodaje Piotr Wiśniewski.

Wzrost przez akwizycje jest wpisany w strategię grupy Romana Karkosika. Niedawno jego dwie najważniejsze spółki, Impexmetal i Boryszew, miały się połączyć. Z planów jednak zrezygnowano, bowiem zarząd nie zaakceptował parytetu wymiany akcji. Czy był zbyt dobry dla Impexmetalu, w którym Roman Karkosik posiada mniejszy udział, co byłoby mu nie na rękę? Zarząd tłumaczył, że nie chce fuzji, w najbliższych miesiącach bowiem wartość spółek — dzięki nowym inwestycjom — powinna się dość mocno zmienić. Która firma będzie przejmowała? Czyżby Boryszew? Problem w tym, że analitycy chętniej wskazują spółki, które mogłyby trafić do Impexmetalu. Chodzi oczywiście o Kęty. Ale to oczywiście spekulacje...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dwie z sześciu trafione, zatopione