Dwóch chętnych do władzy

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 18-01-2005, 00:00

Dwie instytucje finansowe na razie wyraziły zainteresowanie kupnem 25-proc. pakietu akcji rzeszowskiego Zelmera.

Dzisiaj kończy się przyjmowanie zapisów od drobnych graczy w ramach oferty publicznej Zelmera, największego w kraju producenta tzw. małego sprzętu AGD (odkurzacze, czajniki elektryczne, roboty kuchenne itp.). Instytucje mogą zamawiać walory spółki jeszcze jutro. Do środy mogą też zgłaszać się inwestorzy chcący zakupić największy, 25-proc., pakiet akcji Zelmera.

Czekają do końca

— Z moich informacji wynika, że zainteresowanie tym pakietem wyraziły dwie instytucje finansowe — mówi Dariusz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP).

Zaznacza, że na razie jest to zainteresowanie nieformalne — inwestorzy wystąpili z zapytaniem, co należy zrobić, aby kupić oferowane papiery. Natomiast zapisu w ramach oferty jeszcze nie złożyli.

— Z reguły tak jest, że duzi gracze przedstawiają propozycje w ostatnim dniu subskrypcji, aby nie ujawniać zawartych w nich szczegółów — tłumaczy Dariusz Witkowski.

Pakiet reprezentujący 25 proc. kapitału Zelmera (29 proc. oferty) można przejąć pod warunkiem, że nie zostanie on sprzedany w ciągu dwóch lat. Zelmer potrzebuje inwestora, który pomoże mu w restrukturyzacji i dalszym rozwoju. Przedstawiciel MSP uważa, że przy rozdrobnieniu akcjonariatu na skutek oferty publicznej (obecnie 100 proc. ma skarb państwa) 25-proc. pakiet daje dużą władzę w firmie, a może być dalej zwiększany.

Drobni z preferencją

W ofercie znalazło się w sumie 85 proc. kapitału Zelmera. Z tego 20 proc. skierowane zostanie do drobnych graczy, a 61 proc. do instytucji. 19 proc. oferty zasili tę transzę, gdzie będzie większy popyt.

25-proc. subtransza została wydzielona z puli instytucjonalnej i jeśli nie będzie na nią chętnego, tam właśnie powróci. Widełki cenowe dla akcji zostały ustalone na 11,90-13,20 zł. Dla drobnych graczy przewidziano 2-proc. dyskonto, co oznacza, że za walory zapłacą oni maksymalnie 12,90 zł. Zelmer nie planuje na razie nowej emisji akcji, zostawiając decyzję nowym akcjonariuszom.

Debiut giełdowy spółki został wyznaczony na 27 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dwóch chętnych do władzy