Dworczyk: nowe przepisy porządkują system wynagradzania trzech władz

PAP
opublikowano: 17-08-2020, 09:26

Zmiany podwyższające wynagrodzenia dla polityków tworzą transparentny system, gdzie trójpodział władzy traktowany jest w ten sam sposób - podkreślił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Jego zdaniem ustawa w tej sprawie zbliża do siebie rozwiązania dotyczące wszystkich trzech władz.

Dworczyk w TVP 1 komentował przyjęte w piątek przez Sejm zmiany w prawie podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. Zmiany te przewidują, że wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województwa będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Posłowie zdecydowali, że wynagrodzenie przysługuje również pierwszej damie.

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera
fot. Krystian Maj/FORUM

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przypominał, że projekt ustawy wyszedł z sejmowej komisji regulaminowej, która przyjęła go jednogłośnie. Jego zdaniem nowe przepisy tworzą transparentny system, gdzie "trójpodział władzy jest traktowany w ten sam sposób, jeśli chodzi o wynagrodzenia".

Przyznał, że ustawa wiąże się z szeregiem podwyżek, ale - jak wskazał - jednocześnie porządkuje sferę wynagrodzeń i zbliża do siebie rozwiązania dotyczące władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej.

Ustawa wprowadzającą podwyżki trafiła do Senatu, który najprawdopodobniej zajmie się nią na kontynuowanym w poniedziałek i we wtorek posiedzeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane