Dwory kupiły Kaucuk Kralupy od Unipetrolu

Anna Bytniewska
opublikowano: 31-01-2007, 00:00

Firma Chemiczna Dwory zapłaciła za czeski nabytek 195 mln EUR. To początek jej rozbudowy.

Firma Chemiczna Dwory zapłaciła za czeski nabytek 195 mln EUR. To początek jej rozbudowy.

Kontrolowana przez Michała Sołowowa Firma Chemiczna Dwory i należący do PKN Orlen czeski Unipetrol podpisały umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki Kaucuk Kralupy. Dwory zapłacą 195 mln EUR. Ostateczna cena może jednak zostać zmniejszona w razie wypłaty przez Kaucuk dywidendy za 2006 r. na rzecz Unipetrolu. Zakup akcji będzie sfinansowany m.in. ze środków własnych Dworów.

Potrzebna zgoda

Przejęcie producenta tworzyw styrenowych oraz kauczuków, etylobenzeu i butadienu umocni pozycję polskiej firmy na europejskim rynku. Pokonała ona w rywalizacji 32 inwestorów. Skorzysta i Unipetrol.

— Przychody z transakcji pozwolą nam doinwestować podstawową działalność Unipetrolu oraz zrestrukturyzować zadłużenie w ramach grupy. Wolimy pozostać głównym graczem w niewielu segmentach rynkowych niż średnim w zbyt wielu — komentuje Francis Vleugels, prezes zarządu Unipetrolu.

Dodaje, że Dwory są w stanie podnieść wartość Kauczuku.

Do sfinalizowania umowy potrzebna jest jeszcze zgoda organów antymonopolowych oraz zawarcie przez Kaucuk długoterminowych umów handlowych z firmami Unipetrolu, m.in. na dostawę etylenu i benzenu. Dwory muszą też poznać wyniki audytu stanu środowiska terenów, które należą do Kaucuku lub które czeska firma użytkuje na podstawie umowy z Unipetrolem.

Teraz butadien

Dwory, Unipetrol, Kaucuk i Chemopetrol podpisały też umowę o współpracy. Na jej mocy utworzą spółkę między Kaucukiem (49 proc. udziałów) a wskazaną przez Unipetrol firmą z jego grupy (51 proc.). Jej celem ma być budowa i eksploatacja instalacji wytwarzającej butadien.

W 2005 r. przychody Kaucuku wyniosły 361,6 mln EUR, zysk netto 15,1 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane