Czytasz dzięki

Dwory sygnalizują problemy z realizacją założeń finansowych na ten rok

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-08-2005, 20:59

Firma Chemiczna Dwory może nie zrealizować tegorocznej prognozy zysku netto i EBITDA z powodu gorszej koniunktury gospodarczej w I połowie 2005 roku oraz umocnienia złotego wobec euro - poinformowała spółka w komentarzu do raportu kwartalnego.

Firma Chemiczna Dwory może nie zrealizować tegorocznej prognozy zysku netto i EBITDA z powodu gorszej koniunktury gospodarczej w I połowie 2005 roku oraz umocnienia złotego wobec euro - poinformowała spółka w komentarzu do raportu kwartalnego.

    Dwory prognozują na 2005 rok wzrost skonsolidowanych przychodów o 16,5 proc., do 1,2 mld zł, zysku netto grupy o 14 proc., do 57 mln zł, oraz zysku operacyjnego o 11 proc., do 80 mln zł.

    Narastająco po dwóch kwartałach tego roku skonsolidowany zysk netto Dworów wyniósł 27,4 mln zł przy 526,5 mln zł przychodów. "Opublikowana w listopadzie 2004 roku prognoza przychodów, zysku netto, zysku operacyjnego i EBITDA grupy kapitałowej Dwory na rok 2005 została wykonana przy założeniach makroekonomicznych zgodnychz ówczesnymi przewidywaniami uznanych ośrodków analitycznych. W rzeczywistości gospodarka krajowa w I połowie 2005 roku zwolniła w sposób znaczący, co wpłynęło na obniżenie prognoz wzrostu PKB. Równocześnie nastąpiło wzmocnienie polskiej waluty w stosunku do euro. Czynniki te miały negatywny wpływ na wyniki spółki,szczególnie w II kwartale" - podała spółka.

    "Obecnie obserwowane ożywienie i powrót tendencji wzrostowych pozwalają przypuszczać, iż szczególnie popyt krajowy ulegnie odbudowaniu, nie wiadomo jednak czy w stopniu wystarczającym do realizacji prognoz opublikowanych przez spółkę" - dodano w komunikacie.

    Spółka poinformowała, że decyzja co do ewentualnej zmiany prognozy zapadnie pod koniec III kwartału tego roku.

    "Wobec dużej zmienności otoczenia i dalszej niepewności odnośnie rozwoju koniunktury w Polsce, Europie Zachodniej i na świecie zarząd zachowuje stanowisko ostrożne co do stopnia zrealizowania prognoz zysku netto i EBITDA przedstawionych na rok 2005. Właściwym momentem do prezentacji jednoznacznego stanowiska w tejsprawie będzie koniec III kwartału 2005, kiedy to ocena sytuacji gospodarczej w Polsce i świecie będzie bardziej jednoznaczna" - podała spółka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane