DWS TFI: Korekta zakończy się w ciągu 2 tygodni

DWS POLSKA TFI
opublikowano: 26-11-2010, 00:00

Po wielu tygodniach niedowierzania inwestorzy instytucjonalni w USA wreszcie zrównali się w skali optymizmu rynkowego z indywidualnymi inwestorami. Ten "upadek" ostatniego bastionu niedowiarków dobrze wpisuje się w rozpoczętą dwa tygodnie temu korektę spadkową. Uzasadnia ją i uwiarygodnia. Ponieważ zarówno liczba amerykańskich "byków", jak i poziom SP 500 dotarły dokładnie do szczytów z kwietnia, próba porównania obecnej korekty z jej wiosennym odpowiednikiem wydaje się naturalna.

Trzeba przyznać, że powtórzenie się tak głębokiej i długiej korekty, z jaką mieliśmy do czynienia w maju i czerwcu, zniweczyłoby oczekiwania na rajd Świętego Mikołaja i na efekt stycznia. Rok kończylibyśmy na poziomie niższym o 10 proc. od obecnego, a styczeń nie poprawiłby wcale tej

statystyki. Ponieważ jednak był-

by to historyczny ewenement,

nie bierzemy pod uwagę tak negatywnego scenariusza.

Podobnie jak pół roku wcześniej, podstawą do korekty zdają się być problemy zadłużeniowe i deficytowe państw europejskich (Irlandia teraz, Grecja na wiosnę) oraz wysiłki władz chińskich w celu schłodzenia rozgrzanej gospodarki Państwa Środka. Szczególne wrażenie robią silne spadki na giełdzie w Szanghaju z ostatnich dwóch tygodni, które niebezpiecznie przypominają kwietniową przecenę, również związaną z ogłoszeniem zastopowania akcji kredytowej przez chińskie banki.

Występują też jednak pewne różnice. Po pierwsze, przy widocznej od kilku sesji słabości naszego rynku giełda niemiecka zdaje się wcale nie przejmować widmem kolejnego bankructwa w wielkiej europejskiej rodzinie. Również zachowanie się inwestorów na rynku obligacji świadczy o tym, że czasy ucieczki w płynność i bezpieczeństwo, czyli kupowanie obligacji rządowych USA i Niemiec w momentach kryzysowych, możemy mieć już za sobą.

Obecna korekta powinna zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch tygodni na po-

ziomach zbliżonych lub nie-

wiele niższych od obecnych.

Natomiast kształt tej korekty

może być różny dla różnych

części świata, podobnie jak

w czasie sierpniowych spad-

ków, kiedy np. Indie wcale nie

odczuły grozy sytuacji, podczas

gdy Amerykanie rysowali na

swoich wykresach przerażają-

ce formacje.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DWS POLSKA TFI

Polecane