DWS TFI: Na rynku stopniowe wygaszanie emocji w najbliższych miesiącach

DI
opublikowano: 07-06-2010, 00:00

W tegorocznym zachowaniu się większości indeksów można dopatrzyć się dużej zmienności, skoków w nastrojach inwestorów i braku wyraźnego trendu. Poza nielicznymi wyjątkami indeksy są na lub lekko poniżej poziomów z końca 2009 r. Przebieg indeksu oraz wskaźniki sentymentu sugerują powtórkę z ostatnich kilku minicykli, czyli ustanowienie nowego szczytu w ciągu kilku tygodni, po którym następuje przecena. Jednak takie "deja vu" jest mało prawdopodobne.

Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pozostawanie rynku jeszcze przez kilka miesięcy pomiędzy 1050 a 1200 pkt. dla SP 500 i stopniowe wygaszanie emocji. Taki przebieg indeksów w ciągu pierwszych 7-8 miesięcy roku powinien być zbieżny z odczytami o danych gospodarczych w USA, jakie będą spływać w II półroczu, a które powinny wskazywać na spowolnienie w dynamice ostatnich 12 miesięcy wzrostu gospodarczego. Taki "odpoczynek" w sferze realnej musi być zdyskontowany wcześniej przez rynki akcji.

Chociaż scenariuszowi negatywnemu przypisujemy znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, nie można wykluczyć, że obserwowana ostatnio zmienność jeszcze nie osiągnęła apogeum. Obecny kryzys (zadłużenia państwowego) ma swoją dynamikę, która w ostatnich 6-7 miesiącach dawała się coraz bardziej we znaki inwestorom. Możliwe, że wszystkie najgorsze informacje w tej fazie kryzysu już zdyskontowano. Jeżeli jednak nie, to jednym z możliwych scenariuszy, jaki podpowiada nam historia, jest przebieg SP 500 z połowy lat 60. Biorąc pod uwagę sam wykres i porównując kilka kluczowych momentów w obu okresach, można dojść do wniosku, że obecne odreagowanie rynku nie potrwa zbyt długo i jeszcze w czerwcu/lipcu będziemy mieli do czynienia z kolejną odsłoną greckiego "dramatu". Poziomem, który ostatecznie powinien powstrzymać tendencję spadkową, jest 950 pkt dla SP 500. Zniósłby on w połowie cały wzrost, jaki miał miejsce od marca 2009 roku. Na szczęście jest także pozytywna strona tego scenariusza. Dalszy przebieg indeksu w latach 60. może nastrajać optymistycznie co do zachowania indeksów akcji w drugiej połowie roku. Zgodnie z tym schematem kwietniowy szczyt na amerykańskich indeksach powinien być ponownie testowany już w październiku tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy