DWS TFI: W ciągu kilku tygodni indeksy powinny wzrosnąć

DWS Polska TFI
opublikowano: 22-07-2010, 00:00

Początek lipca przyniósł zarówno gwałtowne odbicie na wszystkich rynkach akcji na świecie, jak i wydarzenie, które na nowo spolaryzowało poglądy rynkowe giełdowych graczy. Jeszcze w maju wykres amerykańskich akcji przebił swoje długoterminowe średnie, co samo w sobie spowodowało silniejsze bicie serca inwestorów utrzymujących długie pozycje. Jednak dopiero przebicie od góry 200-sesyjnej średniej przez jej "szybszy" odpowiednik (50-sesyjny) wywołało falę komentarzy przypominających o negatywnych skutkach takiego stanu rzeczy. Wystarczy wspomnieć o 14 miesiącach bessy i ponad 50-procentowym spadku po grudniu 2007 r. oraz 28 miesiącach spadków o podobnym zasięgu po listopadzie 2000 r.

Na szczęście tak negatywne konsekwencje przebicia się średnich występują stosunkowo rzadko. Znacznie częściej takie wydarzenia kończą się na dużym strachu i zwiększonej zmienności, ale bez znaczących spadków. W gruncie rzeczy już po kilku tygodniach indeksy giełdowe powinny znaleźć się znacznie wyżej, niż były w momencie przecięcia się średnich. Tak było na amerykańskiej giełdzie zarówno w 2004, jak i w 2006 r.

Nieco więcej nerwów kosztowały inwestorów korekty z lat 90. W obu wypadkach w 1994 oraz 1998 r. indeksy testowały swoje wcześniejsze dołki osiągnięte przed przebiciem 200-sesyjnej średniej w ciągu 2 lub 10 tygodni. Dodatkowo w 1994 r. boczna korekta na rynku akcji trwała jeszcze przez kilka miesięcy. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na światowych giełdach, zakładamy, że zachowanie indeksów w najbliższych tygodniach może być wypadkową scenariusza z 1994 i 2004 r. Posługując się powyższymi analogiami historycznymi, istotnym warunkiem utrzymania pozytywnego nastawienia do rynku akcji na kolejne miesiące jest pozostanie SP 500 powyżej ostatnich, czerwcowych dołków, czyli poziomu około 1000 punktów. Ewentualny spadek poniżej tego poziomu spowoduje znaczący wzrost prawdopodobieństwa rozpoczęcia dłuższego trendu spadkowego na rynku akcji.

DWS Polska TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DWS Polska TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy