Czytasz dzięki

Dwucyfrowe spadki na Wall Street, trzecia najgłębsza przecena DJ IA w historii

opublikowano: 16-03-2020, 21:09
aktualizacja: 16-03-2020, 21:20

Indeksy amerykańskich giełd znów runęły notując na finiszu dwucyfrowe spadki. Indeks największych spółek odnotował trzecią w historii najgorsza przecenę.

Znów gorzką pigułkę musieli przełknąć w poniedziałek inwestorzy oczekujący na kontynuację piątkowych wzrostów na Wall Street. Niestety na przeszkodzie stanął… weekend i dramatyczny rozwój sytuacji na świecie i w Stanach Zjednoczonych w związku z epidemią koronawirusa. Podjęte w związku z tym nowe działania przez władze monetarne wielu krajów, w tym amerykańską Rezerwę Federalną, oraz najnowsze dane z chińskiej gospodarki zamiast jakoś uspokoić jedynie wzmocniły paniczne nastroje. Efekt tego runu był ponownie spektakularny. Wpierw kontrakty terminowe na  indeksy amerykańskich giełd osiągnęły dopuszczalne limity spadków, a następnie na rynku kasowym trzeba było wstrzymać handel po zadziałaniu tzw. bezpieczników. Praktycznie mieliśmy do czynienia z powtórką sprzed równo tygodnia, tylko na jeszcze większą skalę.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot.BRYAN R SMITH/Reuters/Forum

Tylko w pierwszych minutach poniedziałkowej sesji na Wall Street kapitalizacja spółek z indeksu S&P500 stopniała o ponad 2 bln USD.

Ostatecznie na zamknięciu sesji indeksy odnotowały kolejne potężne straty. Wskaźnik największych blue chipów finiszował z sięgającą niemal 3 tys. punktów przeceną (-12,94 proc.).To trzecia pod względem skali korekta tego indeksu w historii. Gorzej było tylko 28 października 1928 r. i 19 października 1987 r.

Indeks szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 11,99 proc. a technologiczny Nasdaq o 12,32 proc.

Rezerwa Federalna w niedzielę w trybie pilnym zdecydowała o obniżeniu stopy procentowej o 1 pkt proc. do 0-0,25 proc. i zapowiedziała skup obligacji o wartości co najmniej 700 mld USD.  Fed ogłosił także inne działania, jak obniżenie rezerwy obowiązkowej dla banków do zera i umożliwił im pożyczki preferencyjne na okres do 90 dni. 

Jednak gracze prawdopodobnie uznali, że niedzielna redukcja stóp przez Fed i zapowiedź wsparcia rynku, przede wszystkim systemu finansowego setkami miliardów dolarów, jest zbyt spóźniona i niewiele wniesie. Dodatkowo, tak nagła druga w ostatnich dniach obniżka ceny pieniądza spotęgowała obawy o całą globalną gospodarkę i przerwanie łańcuchów dostaw.

Handlujący obawiają się o stan gospodarki i przyszłe wyniki firm. Dobrym przykładem jest choćby koncern  Apple, który ze względu na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa zdecydował o zamknięciu wszystkich swoich sklepów poza Chinami, Tajwanem i Hongkongiem.

Mocne cięcie stóp negatywnie przełożyło się na notowania akcji przedstawicieli sektora finansowego, który zniżkował momentami o ponad 12 proc. przewodząc stawce przecenionych w indeksie S&P500. Spadek cen ropy, która zarówno w przypadku WTI, jak i Brent zeszła poniżej 30 USD za baryłkę wywierał presję na akcje spółek z sektora energetyczno-paliwowego. Notował on 10 proc. korektę, podobnie jak w przypadku branży spółek technologicznych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane