Czytasz dzięki

Dwucyfrowe spadki na Wall Street, trzecia najgłębsza przecena DJ IA w historii

opublikowano: 16-03-2020, 21:09
aktualizacja: 16-03-2020, 21:20

Indeksy amerykańskich giełd znów runęły notując na finiszu dwucyfrowe spadki. Indeks największych spółek odnotował trzecią w historii najgorsza przecenę.

Znów gorzką pigułkę musieli przełknąć w poniedziałek inwestorzy oczekujący na kontynuację piątkowych wzrostów na Wall Street. Niestety na przeszkodzie stanął… weekend i dramatyczny rozwój sytuacji na świecie i w Stanach Zjednoczonych w związku z epidemią koronawirusa. Podjęte w związku z tym nowe działania przez władze monetarne wielu krajów, w tym amerykańską Rezerwę Federalną, oraz najnowsze dane z chińskiej gospodarki zamiast jakoś uspokoić jedynie wzmocniły paniczne nastroje. Efekt tego runu był ponownie spektakularny. Wpierw kontrakty terminowe na  indeksy amerykańskich giełd osiągnęły dopuszczalne limity spadków, a następnie na rynku kasowym trzeba było wstrzymać handel po zadziałaniu tzw. bezpieczników. Praktycznie mieliśmy do czynienia z powtórką sprzed równo tygodnia, tylko na jeszcze większą skalę.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot.BRYAN R SMITH/Reuters/Forum

Tylko w pierwszych minutach poniedziałkowej sesji na Wall Street kapitalizacja spółek z indeksu S&P500 stopniała o ponad 2 bln USD.

Ostatecznie na zamknięciu sesji indeksy odnotowały kolejne potężne straty. Wskaźnik największych blue chipów finiszował z sięgającą niemal 3 tys. punktów przeceną (-12,94 proc.).To trzecia pod względem skali korekta tego indeksu w historii. Gorzej było tylko 28 października 1928 r. i 19 października 1987 r.

Indeks szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 11,99 proc. a technologiczny Nasdaq o 12,32 proc.

Rezerwa Federalna w niedzielę w trybie pilnym zdecydowała o obniżeniu stopy procentowej o 1 pkt proc. do 0-0,25 proc. i zapowiedziała skup obligacji o wartości co najmniej 700 mld USD.  Fed ogłosił także inne działania, jak obniżenie rezerwy obowiązkowej dla banków do zera i umożliwił im pożyczki preferencyjne na okres do 90 dni. 

Jednak gracze prawdopodobnie uznali, że niedzielna redukcja stóp przez Fed i zapowiedź wsparcia rynku, przede wszystkim systemu finansowego setkami miliardów dolarów, jest zbyt spóźniona i niewiele wniesie. Dodatkowo, tak nagła druga w ostatnich dniach obniżka ceny pieniądza spotęgowała obawy o całą globalną gospodarkę i przerwanie łańcuchów dostaw.

Handlujący obawiają się o stan gospodarki i przyszłe wyniki firm. Dobrym przykładem jest choćby koncern  Apple, który ze względu na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa zdecydował o zamknięciu wszystkich swoich sklepów poza Chinami, Tajwanem i Hongkongiem.

Mocne cięcie stóp negatywnie przełożyło się na notowania akcji przedstawicieli sektora finansowego, który zniżkował momentami o ponad 12 proc. przewodząc stawce przecenionych w indeksie S&P500. Spadek cen ropy, która zarówno w przypadku WTI, jak i Brent zeszła poniżej 30 USD za baryłkę wywierał presję na akcje spółek z sektora energetyczno-paliwowego. Notował on 10 proc. korektę, podobnie jak w przypadku branży spółek technologicznych.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy