Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w Cukrowni "Wożuczyn"

Polska Agencja Prasowa SA
08-06-2006, 16:43

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy przeprowadziła w czwartek załoga Cukrowni "Wożuczyn" w powiecie tomaszowskim w Lubelskiem. Pracownicy protestują przeciwko decyzji Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) SA o zakończeniu w Wożuczynie produkcji cukru.

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy przeprowadziła w czwartek załoga Cukrowni "Wożuczyn" w powiecie tomaszowskim w Lubelskiem. Pracownicy protestują przeciwko decyzji Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) SA o zakończeniu w Wożuczynie produkcji cukru.

209-osobowa załoga cukrowni w Wożuczynie oflagowała swoją siedzibę. Z załogą spotkał się dyrektor cukrowni Andrzej Pras.

Według przewodniczącego Solidarności w cukrowni, Jacka Monsiela, KSC nie zareagowała jeszcze na protest. Związkowcy zamierzają zaostrzyć akcję protestacyjną. Jeśli nie dojdzie do rozmów z KSC, w przyszłą środę będą blokować drogę z Tomaszowa Lubelskiego do przejścia granicznego w Lubyczy Królewskiej.

Rzecznik prasowy KSC Łukasz Wróblewski poinformował PAP, że od 2004 r. spółka restrukturyzuje się, aby sprostać konkurencji zagranicznych producentów, działających na polskim rynku. KSC chce skoncentrować produkcję cukru i obniżyć jej koszty. W maju ubiegłego roku podjęła uchwałę o zamknięciu siedmiu cukrowni. Dwie zakończyły działalność w ubiegłym roku, a pięć, w tym wożuczyńska, ma być wyłączonych z produkcji w tym roku.   

"W tym roku wchodzi w życie radykalna reforma unijnego rynku cukru, przyjęta przez Komisję Europejską. Reforma w drastyczny sposób zwiększy nasze koszty jako producenta, a z drugiej strony zmniejszy ceny cukru. Nie mamy innego wyjścia - musimy ciąć koszty. Jeśli tego nie zrobimy, nie poradzimy sobie na rynku" - powiedział Wróblewski.

Zapewnił, że wygaszenie produkcji nie oznacza likwidacji cukrowni. KSC bierze pod uwagę uruchomienie w nich innej działalności gospodarczej. Jak poinformował Wróblewski, w byłej cukrowni Borowiczki na Mazowszu, w centrum dystrybucji środków ochrony roślin pracę otrzymało kilkadziesiąt osób. 

KSC wiąże też nadzieje z produkcją biopaliw i energii odnawialnej. Niewykluczone, że podobna działalność zostanie uruchomiona w cukrowni "Wożuczyn". W wygaszanych cukrowniach zostanie zachowana część magazynowo-konfekcyjna.

"Prowadzimy rozmowy z inwestorami reprezentującymi kilka branż i na pewno nie zostawimy załóg samych sobie" - zapewnił Wróblewski.

KSC przygotowała dwa programy osłonowe, które zostały uzgodnione ze związkami zawodowymi. Pracownicy, którzy zadeklarują chęć odejścia, mogą otrzymać odprawy w wysokości do 67 tys. zł. Drugie rozwiązanie to przekwalifikowanie zawodowe pracowników.

"Ziemia tomaszowska od lat produkowała i produkuje cukier. Dowóz buraków mamy w zasięgu 21 kilometrów, co daje niski koszt wytworzenia kilograma cukru. W tym roku osiągnęliśmy bardzo dobry wynik, najlepszy w Krajowej Spółce. Wiemy, że nie przynosiliśmy strat w ostatnich latach, jesteśmy opłacalną firmą i powinniśmy produkować cukier" - powiedział PAP Monsiel.

Dodał, że Krajowa Spółka Cukrowa proponuje pracownikom przeniesienie do innych zakładów, ale to jest trudne ze względu na ustabilizowaną sytuację rodzinną pracowników.

Zarówno Monsiel, jak i szef zakładowego OPZZ Andrzej Kawałko podkreślają, że burak cukrowy jest surowcem do produkcji biopaliw i to może być szansą dla wożuczyńskiej cukrowni.

"Do produkcji biopaliw z buraków cukrowych mamy infrastrukturę. Nie mamy biznesplanu i środków finansowania. Wdrożenie tak dużego zadania jest możliwe w przyszłym roku" - powiedział Kawałko.

Podkreślił, że 2,5 roku temu cukrownia podpisała z Krajową Spółką Cukrową pakiet socjalny, zgodnie z którym wygaszenie firmy może nastąpić po wdrożeniu innej produkcji. 

Dyrektor Andrzej Pras podkreślił, że cukrownia w ubiegłym roku uzyskała najlepszy wynik w wykorzystaniu cukru - prawie 8 ton cukru z hektara upraw buraka.

Koncern KSC Polski Cukier SA jest największym polskim wytwórcą cukru i jednocześnie największą polską firmą branży rolno-spożywczej. Dysponuje prawie 40-proc. udziałem w rynku krajowym i 4-proc. udziałem w rynku UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w Cukrowni "Wożuczyn"