Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w PGNiG

Polska Agencja Prasowa SA
29-07-2005, 11:47

W Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG) odbywa się dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

W Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG) odbywa się dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

    Działające w spółce związki zawodowe domagają się jak najszybszego wprowadzenia PGNiG na giełdę. W połowie lipca minister skarbu Jacek Socha poinformował, że oferta publiczna PGNiG przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi jest praktycznie nierealna.

    Przewodniczący federacji związków zawodowych PGNiG Dariusz Matuszewwski powiedział w piątek PAP, że strajk ostrzegawczy odbywa się we wszystkich placówkach i oddziałach firmy. Dodał, że "gdyby pracownicy nie spodziewali się odpowiedzi ze strony ministra skarbu, reakcja byłaby bardziej drastyczna. Natomiast liczymy na to, że usiądziemy przy stole".

    Matuszewski poinformował, że do chwili obecnej związkowcy nie otrzymali odpowiedzi na swój list skierowany do premiera.

    Związki zawodowe przygotowują się także do przeprowadzenia strajku generalnego. W czerwcowym referendum strajkowym, 97 proc. głosujących pracowników PGNiG opowiedziało się za strajkiem. Frekwencja wyniosła ok. 60 proc.

    Zarząd PGNiG zwołał na 8 sierpnia nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które ma upoważnić zarząd do określenia terminów otwarcia i zamknięcia planowanej na wrzesień subskrypcji akcji serii B.

    PGNiG planował publiczną emisję do 900 mln akcji na czerwiec 2005 r. Chciał z niej pozyskać na inwestycje co najmniej 1,5 mld zł. Resort skarbu zdecydował jednak, że emisja PGNiG ze względu na sytuację na rynku kapitałowym zostanie przełożona na jesień.

    Prezes PGNiG Marek Kossowski poinformował w poniedziałek PAP, że zarząd PGNiG proponuje, aby giełdowe notowania spółki rozpoczęły się 23 września. Zdaniem Kossowskiego, jeśli do giełdowego debiutu nie dojdzie w tym terminie, to zarząd "ma bardzo poważne obawy, graniczące z pewnością, że nie dojdzie do niego w tym roku".    

    Zarząd zaproponował, żeby w połowie sierpnia zakończyły się prace nad aktualizacją prospektu, który miał zostać opublikowany 22 sierpnia, natomiast przedział cenowy miałby zostać ogłoszony 1 września, a cena emisyjna - 15 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w PGNiG