Dwusesyjni miliarderzy, czyli szaleństwo chińskich IPO w USA

Bloomberg, MD
opublikowano: 10-08-2022, 09:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Założyciele mało znanego banku inwestycyjnego z Hongkongu przez kilka dni cieszyli się statusem miliarderów po niezwykle udanym debiucie ich spółki na giełdzie w USA. Przebudzenie nastąpiło bardzo szybko, donosi Bloomberg.

Magic Empire Global, bank inwestycyjny z Hongkongu, który ma 9 pracowników i 2,2 mln USD przychodów, a w ciągu dwóch lat pomógł tylko jednej spółce w wejściu na giełdę, zadebiutował w piątek na Nasdaq i drożał w pewnym momencie aż o 6149 proc. Założyciele banku: Gilbert i Johnson Chan osiągnęli dzięki temu status miliarderów. Nie cieszyli się nim długo. We wtorek wartość rynkowa ich spółki runęła o 89 proc., redukując wartość pakietów akcji Gilberta Chana do ok. 90 mln USD, a Johnsona Chana do ok. 65 mln USD.

fot. Forum
fot. Forum

Bloomberg zwraca uwagę, że rollercoaster na akcjach Magic Empire to kolejne z serii podobnych wydarzeń w ostatnim czasie, dotyczących spółek z Chin wchodzących na giełdy w USA. W ubiegłym tygodniu po debiucie na NYSE finansowy startup AMTD Digital przez krótki czas miał kapitalizację większą niż Goldman Sachs i inne wielkie firmy finansowe, choć wykazał tylko 25 mln USD rocznych przychodów. Co najmniej pięć innych chińskich spółek debiutując na giełdach w USA drożało w pierwszym dniu handlu o 395 proc. lub więcej.

Kenny Ng, strateg Everbright Securities International z Hongkongu zwraca uwagę, że wszystkie spółki uczestniczące w ostatnim szaleństwie wykazują wspólne cechy: niską wartość rynkową przed debiutem i niewielką płynność akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane