Dwyer: rośnie ryzyko recesji w USA

opublikowano: 04-03-2020, 19:39

Tony Dwyer, główny strateg Canaccord Genuity ostrzega, że epidemia koronawirusa ustawiła gospodarkę „na cienkim lodzie”.

- Jeśli dojdzie do zablokowania aktywności biznesowej jednego z dużych miast nastąpi szok podażowy, a nawet popytowy i krótkotrwała recesja – powiedział Dwyer w CNBC. – Rynek obligacji jasno mówi, szczególnie przez dzisiejszą reakcję na Fed, że się boi – dodał.

Po zaskakującej i zdecydowanej obniżce głównej stopy przez Fed rentowność obligacji 10-letnich spadła poniżej 1 proc. pierwszy raz w historii. W środę utrzymywała się w pobliżu tej wartości.

- Cięcie stopy było niezbędne, bo rynek go oczekiwał – powiedział Dwyer. – Nie można zamknąć drugiej największej na świecie gospodarki i myśleć, że nic się nie stanie – dodał.

Jego zdaniem, obniżka stopy nie zapobiegnie recesji. Pomoże jednak gospodarce. Jeśli dojdzie do recesji, działania Fed pomogą gospodarce i rynkom na odbicie.

- Ludzie drukujący pieniądze na świecie rzucają je po historycznie najniższym koszcie – powiedział. – Spadek długoterminowych stóp będzie z drugiej strony stymulujący – dodał., 

Pomimo ostrzeżenia o zbliżającej się recesji, Dwyer spodziewa się zdecydowanego odbicia rynków akcji w kierunku maksimów.

- Będę jeszcze bardziej byczy, a nie mniej, kiedy z tego wyjdziemy – powiedział. – Teraz jest czas, aby zacząć rozglądać się za akcjami spółek, w przypadku których żałowaliśmy, że nie mieliśmy ich trzy, cztery, pięć miesięcy temu, które znów będą miały szansę zdrożeć kiedy zakończy się to powodowane strachem cofnięcie – dodał.

Na zamknięciu sesji we wtorek notowania 84 proc. spółek z S&P500 pokazywały techniczną korektę, czyli spadek o 10 proc. poniżej 52-tygodniowego maksimum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane