Dymisja brytyjskiego wiceministra finansów

PAP
30-05-2010, 07:09

Próby tłumaczenia się nie wystarczyły i w sobotę wieczorem pierwszy wiceminister finansów w nowym rządzie brytyjskim David Laws podał się do dymisji, reagując na ujawnienie przez prasę, że nadużywał parlamentarnego systemu refundacji poselskich wydatków.

Laws, liberał, pobierał refundację za wynajmowanie pokoi od właściciela lokalu, z którym łączył go homoseksualny związek. Ten pierwszy skandal w koalicyjnym rządzie torysów Davida Camerona z Liberalnymi Demokratami Nicka Clegga ujawnia sobotni "Daily Telegraph".

Podnajmowanie domów, mieszkań lub pokojów od partnerów seksualnych zostało zakazane w regulaminie poselskim w 2006 roku.

Laws przepraszał, zapowiedział, że zwróci podatnikom 40 tys. funtów szterlingów i zgodził się, by sprawą zajęła się komisja ds. standardów i przywilejów poselskich Izby Gmin. Tłumaczył, że motywem jego działań nie było dążenie do zmaksymalizowania rynkowej wartości nieruchomości (sprzedanej przez jego partnera z dużym zyskiem w 2007 roku), lecz utrzymanie w tajemnicy związku, który sięga 2001 roku, gdy został posłem Izby Gmin.

Laws, który jest milionerem i byłym bankierem JP Morgan, reprezentuje okręg Yeovil we wschodniej Anglii. Miał oficjalny tytuł głównego sekretarza ministerstwa finansów (pierwszego wiceministra) i odgrywał w koalicji torysów z liberałami ważną rolę polityczną. Z ramienia liberałów prowadził z konserwatystami rozmowy koalicyjne. Był nazywany "człowiekiem od brudnej roboty". Jego zadaniem było m.in. opracowanie planu cięć wydatków publicznych o 6,2 mld funtów.

W Londynie poinformowano, że Lawsa zastąpi Danny Alexander, również liberał.

Według agencji Press Association sprawa Lawsa jest poważnym problemem dla koalicji torysów z liberałami, ponieważ głosiła ona hasło oczyszczenia życia politycznego, zaś ważnym punktem jej programu oszczędnościowego jest zlikwidowanie apanaży w sektorze publicznym.

Laws nie był obiektem zainteresowania w czasie ubiegłorocznego skandalu związanego z refundacją poselskich wydatków, ponieważ nie wiedziano o jego związkach z właścicielem podnajmowanego lokum. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dymisja brytyjskiego wiceministra finansów