Dynamiczne zmiany na rynku papieru

Andrzej Stec
10-07-2010, 08:12

Drożeją papier i celuloza, tanieje makulatura. Taka sytuacja sprzyja giełdowemu Mondi Świecie, ale nie służy Arctic Paper

Dużo dzieje się na szeroko pojętym rynku papieru. Taki wniosek można wyciągnąć po lekturze najnowszego raportu "Papier i drewno", którego autorem jest Franciszek Wojtal, analityk Domu Maklerskiego Millennium.

W czerwcu rosły ceny wszystkich papierów do produkcji tektury falistej, w tym najbardziej indeksy cen kraftlinera (o 6 proc.). "Istotny wzrost jest rezultatem podwyżek wprowadzonych w pierwszej połowie miesiąca. Rosnący eksport oraz konsumpcja wskazują, że wzrost cen może być kontynuowany w przypadku utrzymania się wysokich kosztów surowca" — czytamy w raporcie DM Millennium.

Wolniej drożały papiery makulaturowe. To zasługa taniejącego surowca — ceny makulatury spadły bowiem w czerwcu po raz pierwszy od grudnia 2008 roku. Przyczynił się do tego słabnący popyt z Chin.

W ubiegłym miesiącu po raz kolejny wzrosły też ceny celulozy (o 3,7 proc.). Padł nawet nowy rekord wszech czasów. Tempo wzrostu jednak słabnie, ale wciąż jest większe, niż dynamika wzrostu cen papieru graficznego.

"W najbliższych miesiącach największy wpływ na kształtowanie się cen celulozy będzie miał wzrost mocy produkcyjnych związany z wznowieniem dostaw z Chile i uruchomieniem nowych zakładów oraz eksport surowca do Chin. Czynnikami, które mogą wpłynąć na utrzymanie się obecnego trendu, są niskie zapasy producentów papieru oraz dwucyfrowy wzrost konsumpcji w Europie" — przewiduje analityk DM Millennium.

Powyższe zmiany na rynku papieru, czyli wzrost cen papierów opakowaniowych i jednoczesny spadek cen makulatury, poprawiają warunki biznesowe Mondi Świecie, giełdowego producenta papieru i celulozy. Widać to chociaż po zachowaniu giełdowego kursu spółki, który przez ostatni miesiąc wzrósł o około 10 proc. Podstawowe wskaźniki rynkowe, które nie uwzględniają jeszcze wyników finansowych II kwartału, wydają się już nieco wyśrubowane. Popularny C/WK (cena akcji w porównaniu z wartością księgową) wynosi dla akcji Mondi prawie 3, a C/Z (cena do zysku) aż 38,6.

Nie wszyscy mają jednak powody do zadowolenia. Drugi biegun okupuje ubiegłoroczny debiutant Arctic Paper, wiodący europejski producent i sprzedawca papieru graficznego do druku książek, magazynów oraz materiałów reklamowych. "W przypadku Arctic Paper, sytuacja spółki uległa pogorszeniu, bo wzrostowy trend celulozy utrzymuje się" — komentuje w raporcie Franciszek Wojtal.

W czerwcu kurs spółki kontynuował wycieczkę w kierunku południowym — spadł o 5 proc., oddalając się od ceny 15 zł, po której jesienią sprzedano inwestorom akcje za 162 mln zł. Pesymiści przesadzili chyba z wyprzedażą. Powód? W ostatnich dniach kurs spółki odzyskał siły i wzrósł do 14 zł. Obecnie wskaźnik C/WK wynosi 1,14, a C/Z — 8,2.

Warto też zwrócić uwagę na kurs złotego. W czerwcu nasza waluta znów się osłabiła wobec euro, co powinno pomagać eksporterom notowanym na warszawskiej giełdzie. Wśród nich jest zarówno Mondi Świecie, jak i Arctic Paper.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dynamiczne zmiany na rynku papieru