Dynamika inwestycji w Polsce rośnie, udział w PKB jest niski

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 27-11-2006, 15:09

Uudział inwestycji w PKB wynosi średnio 19 proc. i jest najniższy w porównaniu z krajami UE.

Dynamika inwestycji w Polsce rośnie, ale udział inwestycji w PKB jest najniższy w porównaniu z krajami UE - poinformowała na poniedziałkowej konferencji ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" dr Małgorzata Krzysztoszek.

"Roczny udział inwestycji w PKB w Polsce wynosi średnio 19 proc., podczas gdy w krajach Unii Europejskiej jest znacznie wyższy" - powiedziała Krzysztoszek.

Przypomniała, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów br. inwestycje w Polsce wzrosły o 24 proc. wobec tego samego okresu 2005 r., ale są wciąż niewystarczające w stosunku do rosnącego popytu.

Od stycznia do września br. przychody przedsiębiorstw wzrosły o 14 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2005 r., przy wzroście kosztów o 13,3 proc.

Ekspert PKPP "Lewiatan" poinformowała, że wartość kredytów zaciąganych przez firmy wzrosła o 10 proc. wobec ub.r., a depozytów o 19,4 proc. Oznacza to, że przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu pokrywają potrzeby kapitałowe własnymi środkami. Na koniec września br. depozyty firm w bankach wyniosły łącznie 105,6 mld zł. W tym czasie nakłady inwestycyjne sektora prywatnego osiągnęły 38,7 mld zł.

Krzysztoszek podkreśliła, że przedsiębiorstwa zwiększają zatrudnienie oraz wynagrodzenia. Wyjaśniła, że wzrost płac jest wolniejszy od wzrostu kosztów i produktywności, co pozwala polskiej gospodarce utrzymać wysoki poziom konkurencyjności.

Dodała, że rośnie odsetek firm-eksporterów osiągających dodatni wynik finansowy, które dobrze sobie radzą z optymalizacją kosztów.

Krzysztoszek prognozuje, że wyniki w IV kwartale br. nie będą gorsze. Jej zdaniem, przedsiębiorstwa powinny jednak znacznie więcej inwestować.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dynamika inwestycji w Polsce rośnie, udział w PKB jest niski