Czytasz dzięki

Dynamika produkcji przemysłowej Chin najniższa od 17 lat

opublikowano: 14-08-2019, 06:11

W lipcu produkcja przemysłowa Chin rosła najwolniej od 2002 roku. Inne dane makro także rozczarowały.

Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 4,8 proc. w ujęciu rocznym. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,6 proc., a inwestycje w dobra trwałe po siedmiu miesiącach roku rosły o 5,7 proc. Wszystkie były słabsze od oczekiwań.

Dynamika produkcji i słabnący popyt na kredyt w lipcu sygnalizują, że chińska gospodarka wciąż nie osiągnęła stabilizacji.

- Gospodarka wciąż spowalnia i stoi przed poważnymi przeszkodami – powiedział Gene Ma, główny ekonomista ds. Chin w Instytucie Finansów Międzynarodowych w Waszyngtonie. – Potrzeba bardziej celowej polityki monetarnej i luzowania kredytu. Oczekujemy jakiegoś rodzaju obniżki stóp jesienią – dodał.

Larry Hu, szef działu Chin w Macquarie Securities w Hongkongu wskazuje, że trzy najważniejsze cykliczne motory chińskiej gospodarki: eksport, wydatki na infrastrukturę i inwestycje w nieruchomości, słabną w ostatnim czasie.

- W niedługim czasie prawdopodobne jest więcej działań zwiększających płynność, jak cięcie stopy rezerw obowiązkowych. Nie będą jednak w stanie zmienić diametralnie sytuacji gospodarczej. Gospodarka stanie przed dużymi wyzwaniami w najbliższych miesiącach – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane