Dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym będzie w marcu ujemna - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 21-04-2005, 12:15

Sprzedaż detaliczna w marcu może spaść w ujęciu rocznym i podobnie jak w przypadku produkcji przemysłowej, wpływ na to będzie miał efekt bazy, uważają ekonomiści. Od maja jednak sprzedaż może już rosnąć.

Sprzedaż detaliczna w marcu może spaść w ujęciu rocznym i podobnie jak w przypadku produkcji przemysłowej, wpływ na to będzie miał efekt bazy, uważają ekonomiści. Od maja jednak sprzedaż może już rosnąć.

Prognozy ekonomistów ankietowanych przez agencję ISB whają się między spadkiem w marcu o 7% w ujęciu rocznym, a między wzrostem o 4,0%, przy średniej na poziomie minus 1,1%.

Sprzedaż detaliczna spadła w lutym o 4,3% wobec stycznia i wzrosła o 2,4% w ujęciu rocznym.

„Podobnie jak w przypadku produkcji przemysłowej bardzo silny będzie efekt bazy. W marcu-kwietniu ubiegłego roku mieliśmy bardzo silne dynamiki wzrostu sprzedaży, co spowodowane było wejściem do Unii Europejskiej” – powiedział Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

„Dlatego dynamika w marcu będzie ujemna” – dodał.

Łukasz Tarnawa z PKO BP uważa jednak, że dane mogą być lepsze dzięki zwiększonej konsumpcji związanej ze Świętami Wielkanocnymi, które w tym roku wypadły w marcu, choć w dół może ciągnąć sprzedaż detaliczną m.in. słaba sprzedaż samochodów.

"Czynnikiem ograniczającym wzrost sprzedaży detalicznej będzie sytuacja na rynku motoryzacyjnym w zakresie sprzedaży pojazdów mechanicznych, bo w marcu i w kwietniu będziemy mieli do czynienia z bardzo wysoką bazą odniesienia, więc ta istotna składowa sprzedaży detalicznej ogółem będzie ją ściągała i to dość drastycznie w dół" - powiedział Tarnawa.

„Ale w ub.r. święta były w kwietniu i kumulacja sprzedaży wystąpiła w kwietniu, a w tym roku powinna była wystąpić w marcu - w zakresie takich kategorii związanych ze świętami jak żywność, kosmetyki i także w pewnym stopniu meble, RTV i AGD – i ona powinna rekompensować spadek w zakresie sprzedaży pojazdów” – dodał.

Sprzedaży detalicznej ciągle nie sprzyjają malejące realnie dochody ludności.

„Niska dynamika dochodów nie będzie sprzyjała wzrostowi konsumpcji, co także hamuje tę dynamikę w najbliższej perspektywie” – powiedział Maliszewski.

„Mamy wciąż do czynienia ze słabą dynamika płac i trudno oczekiwać znaczącej poprawy. Z drugiej strony pewne wątpliwości związane są ze środkami unijnymi dla rolników, które do końca grudnia nie wpływały w takiej skali, jakiej można było się spodziewać i prawdopodobnie marzec powinien był przynieść nadrobienie części zaległości w tym zakresie, więc z tego tytułu powinien być impuls wzrostowy” – uważa Tarnawa.

Popyt konsumpcyjny może stać się motorem wzrostu gospodarczego dopiero w drugim półroczu.

„Sytuacja na rynku pracy poprawia się stopniowo, ale z drugiej strony dynamika wynagrodzeń realnych jest ciągle niska. Dopiero w drugiej połowie roku może się to poprawić wraz ze spadającą inflacją” - powiedział Maliszewski.

„Myślę, że powoli będziemy mieli do czynienia z poprawianiem się sytuacji w zakresie konsumpcji prywatnej, szczególnie, że dochodzi spadek stóp procentowych i sprzedaż na kredyt powinna zacząć być stymulowana” – powiedział Tarnawa.

Zdaniem Maliszewskiego dynamika ujemna w sprzedaży detalicznej wystąpi jeszcze w kwietniu, by potem ustabilizować się na poziomie 5% w ujęciu rocznym.

„Od maja wraz ze spadkiem cen i spadkiem inflacji, przez co dochody realne będą rosły, powinna zwiększać się siła nabywcza gospodarstw domowych, co w połączeniu z tańszym kredytem powinno od maja i w drugiej połowie roku dać silniejsza dynamikę sprzedaży detalicznej" – stwierdził natomiast ekonomista PKO BP.

"Moim zdaniem jest szansa na to by sprzedaż nominalnie rosła w granicach 7-10% w ujęciu rocznym” - dodał.

Główny Urząd Statystyczny poda dane o sprzedaży detalicznej w marcu w poniedziałek, 25 kwietnia o godzinie 10.

TABELA:

 Bank  Sprzedaż detaliczna w III r/r (%)Pekao  -1,0BRE  -1,9Citibank  -1,9BGŻ  1,5Millennium  -4,4PKO BP  4,0BPH  -3,6BZ WBK  -7,0Kredyt Bank   2,0ING BSK  1,0ŚREDNIA  -1,1

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym będzie w marcu ujemna - analitycy