Dyplomaci: Iran uruchomił już procesy wzbogacania uranu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-02-2006, 12:07

Iran uruchomił już procesy wzbogacania uranu - poinformowały w poniedziałek źródła dyplomatyczne zbliżone do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu.

Iran uruchomił już procesy wzbogacania uranu - poinformowały w poniedziałek źródła dyplomatyczne zbliżone do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu.

    Źródła te, cytowane przez agencję France Presse, utrzymują, że procesy związane z wzbogacaniem uranu zostały praktycznie uruchomione w irańskim ośrodku jądrowym w Natanz, gdzie - jak twierdzi cytowane przez AFP źródło - ruszyły już wirówki gazowe, w których do separacji cząsteczek uranu o różnej masie służy siła odśrodkowa.

    Wzbogacony w tym procesie uran może służyć dla celów pokojowych, lecz także dla produkcji broni jądrowej. 

    Teheran nie potwierdza informacji wiedeńskich kół.

    W poniedziałek rano rzecznik irańskiego rządu Gholamhossein Elham zapowiadał na cotygodniowej konferencji prasowej, że procesy wzbogacania uranu zostaną podjęte na początku przyszłego miesiąca, co oznacza, że miałoby to nastąpić przed planowanym na 6 marca posiedzeniem MAEA, poświęconym sprawie irańskiego programu nuklearnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane