Dyrekcja ukarana

KAP
opublikowano: 30-07-2009, 00:00

Sąd nakazał GDDKiA zapłatę za augustowski bajpas. Budimex zaciera ręce.

Sąd nakazał GDDKiA zapłatę za augustowski bajpas. Budimex zaciera ręce.

Nie milkną echa spornej inwestycji budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Sąd Okręgowy w Białymstoku nakazał Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapłatę prawie 44 mln zł netto kary Budimeksowi Dromeksowi.

— Nie dziwi nas taki wyrok, bo fakty przemawiają na naszą korzyść — mówi Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu.

Spółka domaga się zapłaty od dyrekcji za odstąpienie od kontraktu. GDDKiA musiała go zerwać, bo budowę augustowskiego bajpasu przez cenną przyrodniczo dolinę zakwestionowała Komisja Europejska. Dyrekcja nie chce jednak płacić kary giełdowej grupie.

"Sąd dał czas GDDKiA do 3 sierpnia na złożenie sprzeciwu. GDDKiA taki sprzeciw złoży" — czytamy w komunikacie.

Dyrekcja dodaje, że odstąpiła od umowy z Budimeksem Dromeksem w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Uznał on, że białostocki oddział dyrekcji nie miał prawomocnych decyzji, które umożliwiałyby kontynuowanie budowy. Sąd stwierdził też, że decyzja środowiskowa w sprawie tej inwestycji została wydana wadliwie. Dyrekcja zrzuca z siebie odpowiedzialność, podkreślając, że to nie ona wydaje decyzje środowiskowe, więc nie powinna być adresatem pozwu Budimeksu Dromeksu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane