Dyrektor PŻM nie przyjął decyzji o jego odwołaniu przez Ministra Skarbu

20-08-2004, 17:12

Dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Brzezicki złożył piątek w Ministerstwie Skarbu Państwa sprzeciw wobec decyzji szefa tego resortu o odwołaniu go z funkcji dyrektora naczelnego PŻM.

Minister SP Jacek Socha podjął decyzje o odwołaniu Brzezickiego w czwartek.

W specjalnie wydanym komunikacie PŻM, podpisanym przez Brzezickiego napisano, że decyzja ministra "jest wadliwa, niezgodna ze stanem faktycznym, a także nie spełnia wymogów określonych w art. 37 a ustawy o przedsiębiorstwach państwowych"

We wspomnianym artykule ustawodawca postanowił m.in., że organ założycielski może odwołać dyrektora, jeżeli ten dopuszcza się rażącego naruszenia prawa, przedsiębiorstwo przez co najmniej trzy kolejne miesiące nie płaci podatków, w sposób nieuzasadniony ekonomicznie podwyższa wynagrodzenia pracowników - co powoduje pogorszenie jego sytuacji finansowej.

Brzezicki skorzystał z możliwości sprzeciwu wobec decyzji na podstawie tego samego aktu prawnego (art. 63.1). Zgodnie z tymi przepisami, dyrektorowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu w stosunku do decyzji podjętych wobec przedsiębiorstwa przez organ sprawujący nad nim nadzór.

"Złożenie sprzeciwu wstrzymuje wykonanie decyzji Ministra Skarbu Państwa ze skutkiem natychmiastowym" - napisano w komunikacie.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa firmy, przyczyną odwołania była sprzedaż udziałów w trzech spółkach zależnych firmy bez zgody resortu.

Brzezicki pełni funkcje dyrektora naczelnego PŻM od sześciu lat. Na początku jego dyrektorowania firma przeżywała silny kryzys. Po wprowadzeniu programu naprawczego kondycja przedsiębiorstwa zaczęła się poprawiać. Zlikwidowano m.in. zaległości w wypłacaniu wynagrodzeń i podpisano umowę na budowę nowych statków.

Obecnie flotę PŻM stanowią 72 masowce, 4 chemikaliowce i dwa promy. Firma zatrudnia nieco ponad 3 tys. pracowników.

epr/ pwd/ akl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Dyrektor PŻM nie przyjął decyzji o jego odwołaniu przez Ministra Skarbu