Dyrektywy bez tajemnic: Dług celny

Mira Wszelaka
opublikowano: 22-10-2003, 00:00

Wprowadzanie towarów na obszar celny wspólnoty nie powoduje powstania długu celnego. Taki jest efekt przyjęcia zgłoszenia celnego.

Dług celny, to nałożony na osobę obowiązek uiszczenia należności przywozowych (dług celny w przywozie) lub należności wywozowych (dług celny w wywozie), które stosuje się do towarów. W praktyce dług celny powstaje jedynie w wyniku przywozu towarów na teren wspólnoty. Wprowadzanie towarów na obszar celny wspólnoty nie powoduje powstania długu celnego. Dopiero czynność przyjęcia zgłoszenia celnego, która zazwyczaj następuje potem, o objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu wywołuje skutek w postaci długu celnego.

W odniesieniu do tego samego długu celnego organy celne mogą zażądać złożenia tylko jednego zabezpieczenia. Jeżeli zabezpieczenie składane jest w ramach procedury celnej, która może zostać zastosowana dla określonych towarów w kilku krajach członkowskich, zabezpieczenie jest ważne, co do zasady w tych krajach.

Robert Smoczyński ekspert Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dyrektywy bez tajemnic: Dług celny