Dyrektywy bez tajemnic: Dopuszczenie do obrotu

Mira Wszelaka
opublikowano: 06-10-2003, 00:00

W określonych przypadkach towary już dopuszczone do obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej mogą utracić swój wspólnotowy status.

Wspólnotowy kodeks celny, podobnie jak przepisy polskie, przewiduje, iż w razie obniżenia stawki celnej po dniu przyjęcia zgłoszenia o dopuszczenie towarów do obrotu, zaś przed zwolnieniem towaru, możliwe jest zastosowanie niższej stawki. Możliwość taka istnieje pod warunkiem, że towary nie zostały zwolnione z powodów całkowicie niezależnych od importera. Również zasady mające zastosowanie wobec towarów dopuszczonych do obrotu ze stawką celną obniżoną lub zerową ze względu na przeznaczenie tych towarów nie ulegną zmianie — towary te pozostawać będą pod dozorem celnym.

Dozór ten trwać będzie do chwili, w której warunki do zastosowania preferencyjnej stawki celnej nie będą musiały być dalej spełniane, jeżeli nastąpi wywóz lub zniszczenie towarów lub nastąpi uiszczenie należnych opłat celnych w związku z użyciem towarów w celach nie dających możliwości zastosowania preferencyjnych stawek celnych.

Ponadto, nadal będą istniały możliwości utraty przez towary dopuszczone do obrotu na obszarze celnym wspólnoty statusu towarów wspólnotowych. Zgłoszenie o dopuszczenie do obrotu może być bowiem unieważnione po zwolnieniu towarów. Ponadto, w określonych sytuacjach należności przywozowe mogą podlegać zwrotowi lub umorzeniu. Tak dzieje się m.in. w przypadku procedury uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych oraz wywozu poza obszar celny wspólnoty towarów wadliwych lub niezgodnych z warunkami kontraktu. Należy jednak zaznaczyć, iż wadliwość towarów powinna istnieć jeszcze przed ich zwolnieniem do obrotu na obszarze celnym wspólnoty.

Marta Szafarowska

ekspert Ernst&Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dyrektywy bez tajemnic: Dopuszczenie do obrotu