Dyrektywy bez tajemnic: Jak pozbyć się zbędnego towaru

Mira Wszelaka
21-10-2003, 00:00

Powrotny wywóz, zniszczenie lub przekazanie na rzecz skarbu publicznego — to działania dla niewspólnotowych towarów, które nie zostały dopuszczone do obrotu.

Towary niewspólnotowe, a więc wprowadzone do obszaru celnego UE, lecz nie dopuszczone do obrotu (np. objęte procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła lub znajdujące się w magazynie celnym i oczekujące na objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu) mogą zostać poddane jednej z tzw. form przeznaczeń celnych: powrotnego wywozu z obszaru wspólnoty, zniszczenia, zrzeczenia na rzecz skarbu publicznego. Te formy odnoszą się wyłącznie do towarów niewspólnotowych.

Podkreślić trzeba, iż aby towar niewspólnotowy mógł stać się przedmiotem zrzeczenia na rzecz skarbu publicznego, ustawodawca kraju UE powinien to dopuszczać (dokonuje się tego zgodnie z przepisami krajowymi). Wspólnotowy kodeks celny nakłada warunek, by importer mógł zrzec się sprowadzonego towaru: nie powinno to obciążać skarbu publicznego.

Robert Smoczyński

Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dyrektywy bez tajemnic: Jak pozbyć się zbędnego towaru