Dyrektywy bez tajemnic: Uszlachetnianie bierne w Unii

Mira Wszelaka
06-11-2003, 00:00

Towary poddane uszlachetnieniu biernemu wspólnota objęła procedurami, które znacznie ułatwiają życie przedsiębiorcom.

Procedura uszlachetniania biernego pozwala na wywóz towarów wspólnotowych poza obszar celny wspólnoty, poddanie ich procesom uszlachetnienia oraz przywóz i dopuszczenie do obrotu produktów powstałych w tych procesach z częściowym lub całkowitym zwolnieniem z należności przywozowych. Pozwolenie na uszlachetnienie bierne udzielane jest osobom, które je zlecają. Wobec towarów wywożonych czasowo stosuje się środki polityki handlowej, należności wywozowe oraz inne formalności wymagane dla wyprowadzenia towarów wspólnotowych poza wspólnotę.

Produkty kompensacyjne uzyskane za granicą podlegają częściowemu lub całkowitemu zwolnieniu od należności celnych:

- całkowite zwolnienie ma miejsce, gdy dokonywana jest naprawa towarów w ramach gwarancji.

- częściowe — gdy uszlachetnianie bierne wykonywane jest odpłatnie.

Kwota należności celnych należnych wynika z różnicy pomiędzy wysokością należności w stosunku do półproduktów wywożonych ze wspólnoty a należnościami za produkty kompensacyjne po uszlachetnianiu. Zasadą jest, że produkty kompensacyjne w momencie dopuszczenia do obrotu po uszlachetnianiu biernym korzystają z obniżonych lub preferencyjnych stawek celnych.

W procesie uszlachetniania biernego możliwe jest także stosowanie systemu wymiany towarów w przypadku, kiedy proces uszlachetniania polega na naprawie towarów wywożonych czasowo.

Marek Szymański ekspert PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dyrektywy bez tajemnic: Uszlachetnianie bierne w Unii