Dyrektywy bez tajemnic: VI Dyrektywa (art. 13 (B) (c))

Mira Wszelaka
opublikowano: 16-07-2003, 00:00

„Państwa członkowskie stosują zwolnienie dostawy towarów wykorzystywanych w całości na cele działalności zwolnionej na podstawie art. 13 lub art. 28 (3) b, jeżeli w stosunku do tych towarów nie powstaje prawo do odliczenia, lub towarów, przy których nabyciu lub wytworzeniu, na podstawie art. 17 (6), podatek od wartości dodanej nie podlegał odliczeniu”.

Art. 13 (B)(c) wprowadza zwolnienie od podatku VAT dostawy towarów, które były wcześniej wykorzystywane w całości na cele działalności gospodarczej podatnika zwolnionej na podstawie art. 13 tej dyrektywy, jeżeli przy nabyciu tych towarów VAT nie podlegał odliczeniu. Zwolnieniem objęta jest również dostawa towarów, w stosunku do których podatek naliczony przy ich nabyciu lub wytworzeniu (tj. w zakresie kosztów związanych z nabyciem towarów i usług wykorzystanych do wytworzenia danego towaru) nie podlegał odliczeniu ze względu na fakt, że wydatki na te towary nie są ściśle związane z działalnością gospodarczą, np. wydatki na dobra luksusowe, relaks lub rozrywkę.

Grzegorz Mularczyk ekspert Ernst & Young

Celem omawianej regulacji jest unikanie podwójnego opodatkowania danego towaru lub usługi. Sytuacja taka może w praktyce wystąpić nie tylko wówczas, gdy ta sama dostawa danego towaru lub świadczenie usług opodatkowane jest dwukrotnie, ale również wtedy, gdy podatnik wykonujący daną czynność podlegającą opodatkowaniu ponosi ekonomiczny ciężar podatku VAT poprzez brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu danego towaru. Brak regulacji wynikającej z art. 13 (B)(c) powodowałby, że podatnik dokonując dostawy towaru musiałby opodatkować tę czynność na zasadach ogólnych i jednocześnie ponieść koszt nie odliczonego (ze względu na związek z działalnością zwolnioną) VAT naliczonego przy ich nabyciu. Oznaczałoby to właśnie podwójne opodatkowanie danej dostawy towarów.

W celu wyeliminowania tej sytuacji przepisy dyrektywy wprowadzają obowiązkowe zwolnienie dla dostaw tych towarów, które w całości służyły działalności zwolnionej od podatku i w konsekwencji nie dawały podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zasada wynikająca z art. 13 (B)(c) dotyczy wyłącznie dostawy towarów i obejmuje wszystkie przypadki uregulowane w dyrektywie, z którymi przepisy łączą brak prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Polskie przepisy o podatku od towarów i usług przewidują podobne zwolnienia w przypadku sprzedaży towarów używanych, pod warunkiem, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, oraz w sytuacji, gdy podatnik przekazując lub zużywając towary np. na potrzeby reprezentacji lub reklamy nie dokonał odliczenia podatku naliczonego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dyrektywy bez tajemnic: VI Dyrektywa (art. 13 (B) (c))