Dyscyplinarka za obrazę fiskusa

opublikowano: 21-11-2019, 22:00

Za nazwanie skarbówki „największą zorganizowaną grupą przestępczą” doradca podatkowy Andrzej Ladziński może mieć sprawę dyscyplinarną.

Prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, (KRDP) poinformował pisemnie kierownictwo Ministerstwa Finansów (MF), że rada zawiadomiła rzecznika dyscyplinarnego o „podejrzeniu popełnienia przez Andrzeja Ladzińskiego [doradcę podatkowego z kancelarii GWW — red.] czynu rodzącego odpowiedzialność dyscyplinarną”. Paweł Prus, rzecznik prasowy KRDP, potwierdził złożenie zawiadomienia. Jest ono skutkiem interwencji Tomasza Słaboszowskiego, wiceministra finansów i wiceszefa Krajowej Administracji Skarbowej. Złożył on w KRDP pisemny protest w związku z wypowiedzią Andrzeja Ladzińskiego, który publicznie nazwał skarbówkę „największą zorganizowaną grupą przestępczą”. Jeśli postępowanie zostanie wszczęte i wykaże, że doradca podatkowy złamał zasady etyki zawodu, może zostać wymierzona kara dyscyplinarna. Andrzej Ladziński, który wyjaśnił już na łamach „PB”, że użyte sformułowania były zabiegiem retorycznym, śpi spokojnie.

— Z bardzo dużym spokojem podchodzę do sprawy mojej ewentualnej odpowiedzialności dyscyplinarnej. Przywołany przez MF przepis Zasad Etyki Doradców Podatkowych [chodzi o paragraf 14 — red.] dotyczy zachowania doradcy podatkowego w trakcie czynności dokonywanych przed sądami, urzędami lub innymi instytucjami. Przepis ten wymaga, aby występując przed organami władzy publicznej, doradca zachował umiar w wypowiedziach i nie przekroczył granic wolności słowa. Jakkolwiek uważam, że moja wypowiedź mieściła się w granicach dopuszczalnej krytyki władzy publicznej, to przede wszystkim zwracam uwagę, że padła ona w trakcie otwartego posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, która nie jest organem władzy publicznej. Zasady etyki nie odnoszą się do wypowiedzi wygłaszanych podczas różnego rodzaju konferencji, a taki charakter miało spotkanie, w którym brałem udział i w którym uczestniczyli również przedstawiciele administracji skarbowej. O ile wiem, pismo MF trafiło do Rzecznika Dyscyplinarnego Krajowej Izby Doradców Podatkowych, ale bez formalnego wniosku o ukaranie. Na razie więc żadne postępowanie dyscyplinarne wobec mnie się nie toczy — mówi Andrzej Ladziński.

W drugiej połowie października na konferencji podatkowej w Katowicach, zorganizowanej przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Andrzej Ladziński jako reprezentant KRDP przedstawił jedną z największych patologii fiskusa — instrumentalne wszczynanie postępowań karnych skarbowych tylko w celu przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Skarbówka często wszczyna takie postępowania na krótko przed upływem 5-letniego terminu. Potem może już bezterminowo kontrolować przedsiębiorcę. Andrzej Ladziński uważa tę praktykę urzędników za nadużywanie władzy i przekraczanie uprawnień. Wypowiedź doradcy zbulwersowała obecnych na konferencji szefów izb administracji skarbowej (którzy interweniowali w MF), a także związkowców z Solidarności skarbówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu