Dysk Blu-ray, który przechowa dane przez 2 tys. lat

PAP
11-02-2015, 12:59

Firma Verbatim zaprezentowała nowy dysk optyczny Blu-ray o pojemności 100 GB, który jej zdaniem ma przechowywać dane przez 2 tys. lat. Nowy M-DISC ma być dostępny w sprzedaży pod koniec lutego i stanowić alternatywę dla przechowywania danych w tzw. chmurze.

Zdaniem producenta na nowym nośniku będzie można zmieścić około 80 minut nagrania wideo w technologii 4K. Dysk został wyprodukowany zgodnie z technologią Millenniata, która znacząco wpływa na wytrzymałość i pojemność płyty. Zastosowane w produkcji rozwiązania zwiększają odporność płyty m.in. na światło, wilgoć i temperaturę.

Portal techradar.pro informuje, że nowy Blu-ray ma kosztować ok. 16 dolarów. Za tę cenę użytkownicy otrzymają pakiet pięciu płyt.

Produkt Verbatimu stanowi kolejny krok w stronę zwiększania pojemności i długowieczności płyt Blu-ray. Modele typu M-DISC obecne m.in. na polskim rynku mogą pomieścić do 25 GB danych, a producent przekonuje, że informacje na nich zapisane przetrwają tysiąc lat.

Twórcy technologii M-DISC porównują, że dane zapisane na standardowym dysku DVD przetrwają do siedmiu lat, a na nośniku FLASH do ośmiu.

Aby móc zapisywać informacje na nowe płyty, potrzebna będzie kompatybilna nagrywarka Blu-ray.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Dysk Blu-ray, który przechowa dane przez 2 tys. lat