Dyskietka odchodzi do lamusa

Kamil Kosiński
opublikowano: 04-08-2004, 00:00

Mały plastikowy kwadracik o pojemności 1,44 MB, służący do przenoszenia danych między komputerami, niedługo może być tylko wspomnieniem.

Monitory kineskopowe zyskały groźnego konkurenta w postaci paneli ciekłokrystalicznych. Notebooki zaczynają podgryzać pozycję swych stacjonarnych braci. Do tego łączność bezprzewodowa i DVD umożliwiające oglą- danie filmów na ekranie komputera.

W cieniu tych spektakularnych przemian z rynku schodzi coś, co z komputerami PC było utożsamiane już w czasach, gdy koncern Billa Gatesa dopiero raczkował, a co przetrwało wiele burz w segmencie sprzętu PC — dyskietka 3,5 cala.

Już się zaczęło

Polski oddział Della, jako pierwszy dostawca pecetów, zaoferował komputer biurkowy (nie terminal), którego standardowa konfiguracja nie przewiduje stacji dyskietek. Za jej instalację trzeba zapłacić 90 zł. Niebawem śladem Della może pójść Hewlett-Packard.

— Na razie umożliwiamy zakup komputera bez stacji dyskietek. Nasze podstawowe konfiguracje nie są jej jednak pozbawione. Nie wykluczamy jednak, że w ciągu pół roku ten napęd z nich zniknie — mówi Wojciech Zawada, menedżer odpowiedzialny za komputery osobiste w Hewlett-Packard Polska.

Podobne kroki rozważają inni dostawcy, ale ich deklaracje co do terminów takich działań są mniej konkretne.

Co w zamian

Wszystko dlatego, że dyskietek właściwie się już nie używa. Wypierają je nośniki pamięci oparte na złączu USB.

— Dla dyskietki nie ma na razie rozsądnego zamiennika. Technologia kluczy USB jest za mało popularna i jakby na to nie patrzeć jeszcze trochę droga — oponuje Jarosław Nowicki, szef polskiego oddziału Maxdaty.

— Proces usuwania napędu dyskietek ze standardowych konfiguracji komputerów będzie postępować. Nośniki USB są coraz popularniejsze i zastąpią dys- kietki — przekonuje Wojciech Zawada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Dyskietka odchodzi do lamusa