Czytasz dzięki

Dystans i samotność to bezpieczne wakacje

WST, THELOCAL
opublikowano: 09-07-2020, 22:00

Unikajcie poznawania nowych ludzi i utrzymujcie dystans społeczny.

Takie hasło przyświeca najnowszym zaleceniom szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego w związku z rozpoczętym sezonem wakacyjnym i wzrostem liczby podróży krajowych. W ten sposób władze chcą przeciwdziałać niekontrolowanemu wzrostowi infekcji koronawirusem. Przesłanie brzmi: podróżuj odpowiedzialnie, unikaj zatłoczonych miejsc, zostań w domu, jeśli jesteś chory, i unikaj kontaktu z ludźmi, z którymi normalnie nie masz kontaktu.

Nie nawiązuj nowych znajomości na wakacjach — powiedział Johan Carlson, dyrektor generalny agencji zdrowia.

W przeciwieństwie do innych krajów Szwecja nigdy nie narzuciła oficjalnych limitów ani nawet wytycznych dotyczących liczby osób lub gospodarstw domowych, które mogą się spotykać, ale od kilku miesięcy prosi mieszkańców o unikanie dużych spotkań i zatłoczonych miejsc oraz ograniczanie kontaktów towarzyskich do małego kręgu bliskich przyjaciół i rodziny. Zgodnie z wynikami badań Agencji Bezpieczeństwa Narodowego 45 proc. osób w Szwecji planuje odbyć tego lata jedną lub więcej podróży krajowych.

Szczególnym problemem są miejsca atrakcyjne turystycznie, jak choćby popularna w lecie Olandia. Wyspa na wschodnim wybrzeżu Szwecji zgłasza poważne trudności z utrzymaniem dystansu wśród turystów. Władze podkreślają, że przy braku jednoznacznych wytycznych dotyczących odległości między ludźmi trudno jest egzekwować zalecenie zachowania dystansu. Agencja Zdrowia Publicznego ogólnie zasugerowała, że „długość ramienia” jest wystarczająca, podczas gdy służba zdrowia i kilka regionów zaapelowało do ludzi, aby trzymali co najmniej dwa metry odległości od siebie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, THELOCAL

Polecane