Dystans między WTI a Brent rośnie

Ole Sloth Hansen, starszy menedżer Saxo Banku
04-02-2011, 13:41

Zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły w zeszłym tygodniu o 2,6 mln baryłek – 667 tysięcy z nich trafiło do Cushing w stanie Oklahoma, odciętego od morza centrum dystrybucyjnego będącej przedmiotem obrotu na nowojorskiej giełdzie towarowych kontraktów futures ropy WTI.

W rezultacie łączny poziom zapasów w Cushing osiągnął nowy rekord w wysokości 38,3 mln baryłek – to główny powód, dla którego ropa WTI staniała w stosunku do pozostałych odmian czarnego złota, a zwłaszcza innego globalnego benchmarku, pochodzącego z Morza Północnego Brentu.

Ropa Brent dotychczas była sprzedawana taniej od WTI, jednak gdy tylko różnica ta zaczynała przesadnie rosnąć, do gry wchodził „arbitraż północnoatlantycki” – tankowce z Brentem docierały do wybrzeży Stanów Zjednoczonych, gdzie gatunek ten był sprzedawany po wyższej cenie. Obecnie doszło do odwrotnej sytuacji, jednak na arbitraż nie ma co liczyć. Rurociągi z Zatoki Meksykańskiej są obecnie skonfigurowane tak, by umożliwiały obsługę importu i tłoczenie ropy w głąb lądu, aż do Cushing. Aktualnie obowiązujące w Stanach przepisy zabraniają również eksportu krajowej ropy.

Obecnie budowany jest duży rurociąg prowadzący do Zatoki – po jego ukończeniu w 2012 r. Kanada powinna być w stanie przesyłać ropę naftową przez Stany Zjednoczone aż do Zatoki Meksykańskiej, co powinno pomóc w uzdrowieniu sytuacji.

Tymczasem wkrótce w niektórych rafineriach rozpocznie się wiosenna konserwacja, w rezultacie czego popyt na ropę naftową spadnie, a to przyczyni się do dalszego wzrostu presji na instalacje magazynujące.
W trakcie ostatnich kilku tygodni spread między ropą WTI a Brent dodatkowo dramatycznie wzrósł – wielu inwestorów zaczęło skupiać się właśnie na Brencie jako gatunku lepiej odzwierciedlającym sytuację w zakresie globalnego popytu. Obecnie wspomniany spread wynosi ponad 11 dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ole Sloth Hansen, starszy menedżer Saxo Banku

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dystans między WTI a Brent rośnie