Dystrybutor ratuje wytwórcę karbidu

Anna Bytniewska
29-07-2004, 00:00

Katowicka spółka chce zainwestować 6-7 mln zł w produkcję dodatków stopowych.

Zakłady Azotowe Chorzów sprzedały majątek produkcyjny, jaki dzierżawiła od nich spółka zależna Polsin Karbid, jeden z nielicznych producentów karbidu w Europie. Nabywcą jest firma Gemi z Katowic, dystrybutor żelazostopów i wyrobów stalowych i zarazem największy udziałowiec Huty Łaziska, producenta żelazostopów.

Zainteresowanie Gemi firmą Polsin Karbid nie jest zaskoczeniem. Karbid wykorzystywany jest m.in. w przemyśle hutniczym do oczyszczania stali i odsiarczania surówki żelaza.

— Chcielibyśmy wytwarzać dodatki stopowe, utrzymując produkcję karbidu. W pierwszym etapie zamierzamy wydać na ten cel 6-7 mln zł. Produkcja dodatków mogłaby ruszyć już w II kwartale 2005 r., dzięki czemu zatrudnienie w przejmowanej firmie zwiększyłoby się o 120-150 osób — mówi Radosław Miśkiewicz, prezes Gemi.

Gemi liczy, że oprócz majątku wykorzystywanego przez Polsin Karbid uda jej się kupić także samo przedsiębiorstwo. Będzie to możliwe, jeżeli syndyk podejmie decyzję o jego sprzedaży. Spółka znajduje się w upadłości od 8 czerwca — niska cena karbidu i wysoki koszt jego produkcji spowodowały, że od dłuższego czasu ponosiła straty.

— Firma nie płaciła nam rat czynszowych i nie spłacała pożyczek. Dlatego sprzedaliśmy majątek, który dzierżawiła — twierdzi Brygida Sitko, wiceprezes ZA Chorzów.

Kłopotliwego balastu chętnie pozbyliby się także pozostali udziałowcy: Ciech i należąca do niego firma Polsin Private Singapore.

— Utworzyliśmy rezerwy do równowartości tych udziałów — mówi Jarosław Mykowki z Ciechu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dystrybutor ratuje wytwórcę karbidu