Dystrybutorzy IT w odwrocie

KZ
12-01-2009, 00:00

Sygnalizowane przez "PB" problemy firm, handlujących sprzętem informatycznym, coraz bardziej ciążą na notowaniach ich akcji.

Sygnalizowane przez "PB" problemy firm, handlujących sprzętem informatycznym, coraz bardziej ciążą na notowaniach ich akcji.

Kilka dni temu pisaliśmy, że okres świąteczny może okazać się gwoździem do trumny dla kilku firm, zajmujących się produkcją i handlem sprzętem IT. Od tego czasu spadki kursów giełdowych przedstawicieli sektora przybrały na sile.

Jeden z menedżerów firmy z branży mówił wtedy: "W połowie pierwszego kwartału będziemy mieć problem, bo wiele firm i sklepów nie pogodziło się z tym, że Mikołaj w tym roku zabłądził, a za towar trzeba będzie zapłacić. Możemy mieć do czynienia z falą upadłości". Chodzi o problem z opóźnionymi płatnościami partnerów handlowych, które stwarzają zagrożenie dla płynności finansowej przedsiębiorstw. Na dodatek firmy ubezpieczeniowe ostrożniej udzielają gwarancji na linie kredytów kupieckich i obcinają limity.

I choć szefowie tych spółek, które są notowane na GPW, nie obawiali się o swoją kondycję, to inwestorzy wolą dmuchać na zimne. W piątek walory AB o potaniały o 6 proc., NTT o 8 proc., a Asbisu i Pronoksu nawet o 10 proc. O 4 proc. spadł kurs Komputronika, który w listopadzie 2008 r., przy okazji publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał, znacząco obniżył prognozę zysku za 2008 r. (z 22 do 7-11 mln zł) i odwołał plany na 2009 r. Spółka tłumaczyła wtedy, że obserwowane od maja 2008 r. ochłodzenie popytu okazało się trwałe, a dodatkowo negatywnie na rezultaty wpłynęła duża zmienność kursów walutowych. Osłabienie złotego doprowadziło już Actiona (w piątek tracił 2 proc.) do dużych strat w pierwszym, zakończonym 31 października, kwartale roku rozrachunkowego 2008/2009.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dystrybutorzy IT w odwrocie