Czy wiesz, że... dywersyfikacja to złota zasada inwestowania

Materiał partnera: ALTUS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych
opublikowano: 09-07-2018, 22:00

Poziom ryzyka inwestycji zależy od tego, w jakie instrumenty się inwestuje.

Poziom ryzyka inwestycji zależy od tego, w jakie instrumenty się inwestuje. Przyjmuje się, że większy poziom ryzyka towarzyszy inwestycji w akcje, a mniejszy np. lokacie bankowej. Warto jednak pamiętać, że z ryzykiem automatycznie wiąże się potencjał zysku z inwestycji — bardziej ryzykowny instrument to większa premia za ryzyko i odwrotnie. Każdy inwestor powinien wybierać aktywa dopasowane do swojego profilu ryzyka, ale wszyscy powinni kierować się zasadą dywersyfikacji portfela. W myśl powiedzenia „nie wkładaj wszystkich jaj do jednego koszyka”, dywersyfikacja to nic innego, jak podział portfela na części pomiędzy różne inwestycje. Celem dywersyfikacji powinno być zbudowanie tzw. portfela efektywnego, czyli takiego, który osiągać będzie najwyższe stopy zwrotu przy określonym ryzyku, lub takiego, który charakteryzować się będzie najmniejszym ryzykiem przy określonej stopie zwrotu. Część inwestorów stosuje dywersyfikację, ale robi to nieświadomie.

TFI zarządzają ryzykiem inwestycji klientów w sposób profesjonalny i systemowy, uwzględniający możliwe czynniki zewnętrzne kształtujące wartość aktywów inwestora. Dodatkowo, działalność lokacyjna funduszy inwestycyjnych zamkniętych musi być prowadzona w zgodzie z Ustawą o funduszach inwestycyjnych, która m.in. określa zasady dywersyfikacji lokat, a także terminy na osiągnięcie wymaganej dywersyfikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: ALTUS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu