Czytasz dzięki

Działalność EKO-ZEC jako przykład innowacyjnego zarządzania gospodarką odpadami z polskiego sektora energetycznego

  • Materiał partnera
opublikowano: 26-10-2018, 15:57

Jednym z głównych celów Unii Europejskiej w ramach polityki energetyczno-klimatycznej jest dekarbonizacja, czyli odstępstwo od produkcji energii elektrycznej opartej na węglu jako paliwie. Jest to proces, który wydaje się już nie do zatrzymania. Każdego roku zamykane są w Europie kolejne elektrownie węglowe, na rzecz nowopowstających odnawialnych źródeł energii.

Realia polskiej energetyki są takie, że wciąż ponad 80% produkcji energii pochodzi właśnie z węgla. Jest to fakt i na to zjawisko bezpośrednio wpływu nie mamy. Mamy natomiast wpływ na to, w jaki sposób zagospodarowywane są pozostałości powstające w procesie spalania węgla, takie jak popioły lotne, żużle oraz gipsy syntetyczne.

Pozytywnym przykładem, w jaki sposób radzić sobie z niełatwym problemem zagospodarowania Ubocznych Produktów Spalania z sektora energetycznego jest działalność Spółki EKO ZEC. Spółka EKO-ZEC została powołana w 1995 roku, w wyniku restrukturyzacji Zespołu Elektrociepłowni Poznańskich S.A..

Każdego roku zagospodarowuje ponad 1,6 mln ton odpadów pochodzących z polskiego sektora energetycznego i sprawia że odpady te zamiast trafiać na składowiska, stają się pełnowartościowymi produktami, wykorzystywanymi w innych dziedzinach gospodarki, zwłaszcza w szeroko pojętym budownictwie.

Popioły lotne po spełnieniu określonych wymagań są w szerokim zakresie wykorzystywane m.in. w produkcji cementu i betonu. Stosowanie popiołów lotnych w tych produktach jest efektywne pod względem technologicznym jak i ekonomicznym oraz nadaje szereg pożądanych cech produktom wytwarzanym z ich udziałem.

Produkty oferowane przez EKO-ZEC na bazie mieszanin popiołowo-żużlowych, dzięki uzyskanej Aprobacie Technicznej Instytutu Badań Dróg i Mostów, są w bezpośredni sposób wykorzystywane w inżynierii drogowej do produkcji podbudów drogowych, czy też przy budowie nasypów drogowych i kolejowych lub jako dodatek do produkcji ceramicznych wyrobów budowlanych (cegły) i prefabrykatów betonowych (kostki brukowej, pustaków).

Gips syntetyczny, pochodzący z mokrych metod odsiarczania spalin w zakładach energetycznych, z powodzeniem znajduje zastosowanie zarówno w branży budowlanej przy produkcji płyt kartonowo-gipsowych, tynków i innych materiałów budowlanych, jak również w branży cementowej, jako regulator czasu wiązania cementu.

Wszystkie te produkty zostały wszechstronnie przebadane, a ich dopuszczenie do stosowania potwierdzone jest decyzją Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) w ramach rozporządzenia REACH.

Wspomniane wyżej odejście w Europie od produkcji energii opartej na węglu , tj., oprócz bez wątpienia pozytywnych aspektów środowiskowych, niesie za sobą również inny skutek, o którym nie mówi się praktycznie wcale, a który to ma ogromne znaczenie dla europejskiej gospodarki. Jest to znaczne ograniczenie lokalnych źródeł zaopatrzenia w surowce produkcyjne dla przedsiębiorstw z sektorów cementowego i betonowego.

Swoistym paradoksem wydaje się sytuacja, w której z jednej strony Europa z premedytacją odchodzi od produkcji energii opartej na węglu, będąc jednocześnie mocno uzależnioną od wykorzystania w branżach cementowej oraz budowlanej produktów, które pochodzą właśnie z procesów spalania węgla. Mowa tutaj o produktach typu popiół lotny, gips syntetyczny czy produkty żużlowe.

W efekcie koncerny cementowe i betonowe zmuszone zostały do pozyskania nowych źródeł zaopatrzenia w te produkty, a z uwagi na realia polskiej energetyki, właśnie Polska może okazać się doskonałym ich źródłem.

Z sytuacji tej doskonale zdaje sobie sprawę Spółka EKO-ZEC, która w 2017 roku jako pierwsza w historii polskiej energetyki dokonała drogą morską eksportu popiołu lotnego. „Wiedzieliśmy, że musimy wykorzystać potencjał ilościowy i jakościowy oferowanych przez nas produktów i tym samym możemy stać się nowym źródłem zaopatrzenia w te produkty dla Europy Zachodniej oraz Skandynawii” – mówi Zbigniew Chrzanowski – Prezes Zarządu Spółki EKO-ZEC.

Najważniejszym aspektem było sprostanie wyzwaniom logistycznym, mianowicie połączenie konieczności transportu kolejowego na dystansie blisko 500 kilometrów oraz przeładunków w Porcie w Gdyni.

Udało się to zrobić i w efekcie Spółka EKO-ZEC jako pierwsza w Polsce podpisała wieloletni kontrakt z jedną z największych grup cementowych na świecie, obejmujący dostawy drogą morską ponad pół miliona ton popiołów lotnych na rynek Skandynawski. Był to początek na tak dużą skalę działalności eksportowej EKO-ZEC, która w chwili obecnej obejmuje już rynki: niemiecki, brytyjski, belgijski czy holenderski, a obecność na kolejnych wydaje się tylko kwestią czasu.

Dzięki działalności EKO-ZEC w Polsce udało się nie tylko ograniczyć negatywne skutki działalności branży energetycznej, zwłaszcza poprzez zagospodarowanie UPS z polskiego sektora energetycznego, które w dużej mierze trafiłyby na składowiska, ale również udało się otworzyć Polskę na Europę Zachodnią i Skandynawię, jako nowe potencjalne źródło pełnowartościowych produktów dla sektorów cementowego i budowlanego.

Tym samym podejmując nowe wyzwania i wytyczając kierunki rozwoju, Spółka EKO-ZEC jako spółka zależna z powodzeniem wpisuje się w przyjętą przez Grupę VEOLIA koncepcję gospodarki cyrkularnej i efektywnego wykorzystania zasobów. Wdrożenie tej koncepcji wspiera wzrost gospodarczy w Polsce i w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane