Działania energetyczne ruszą z poślizgiem

MIR
opublikowano: 26-02-2009, 00:00

Firmy, które chcą inwestować w energię odnawialną, muszą uzbroić się w cierpliwość. Nabór wniosków ruszy najwcześniej w II kwartale.

Firmy, które chcą inwestować w energię odnawialną, muszą uzbroić się w cierpliwość. Nabór wniosków ruszy najwcześniej w II kwartale.

Ogłoszono już pierwszy konkurs z dziedziny odnawialnych źródeł energii. Od 16 marca do 14 kwietnia potrwa nabór z działania 9.4. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko — wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych (wykorzystujących energię wiatru, wody, biomasy i biogazu, a także geotermalną lub słoneczną). Walka o fundusze na budowę i modernizację sieci do odbioru energii odnawialnej (działanie 9.5) zgodnie z harmonogramem rozpocznie się w II kwartale 2009 r.

Tymczasem pozostałe dwa działania "odnawialne": 9.5 — wytwarzanie biopaliw i biokomponentów ze źródeł odnawialnych i 10.3 — rozwój przemysłu dla odnawialnych źródeł energii, wystartują z poślizgiem. Dziś wiadomo, że planowane w I kwartale rozpoczęcie naboru przesunie się co najmniej na II kwartał.

— Wszystko zależy od reakcji Komisji Europejskiej (KE). Jeżeli na nasze wyjaśnienia odpowie pozytywnie, II kwartał jest realny. Jeżeli wyśle kolejne zapytania, termin ponownie się przesunie — mówi Mariusz Kozłowski z Ministerstwa Gospodarki.

Podobny los spotkał działanie 10.2 — budowa systemów dystrybucji gazu ziemnego na terenach niezgazyfikowanych i modernizacja istniejących sieci dystrybucji (głównie w północno-wschodniej Polsce).

Przypomnijmy, że z działania 9.5. wyłączono produkcję biopaliw stanowiących mieszanki z paliwami ropopochodnymi oraz produkcję bioetanolu (z wyjątkiem bioetanolu z produktów nierolniczych) i czystego oleju roślinnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Działania energetyczne ruszą z poślizgiem