Dzięki giełdowej hossie w lutym najlepiej radziły sobie TFI z grupy polskich akcji

Internet Securities
opublikowano: 04-03-2005, 17:46

Najlepsze wyniki w lutym osiągnęły fundusze z grupy polskich akcji (AKP). Na dziesięć funduszy z najwyższymi stopami zwrotu aż dziewięć to fundusze inwestujące w akcje krajowych spółek, podała w piątkowym raporcie spółka Analizy Online zajmująca się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

Najlepsze wyniki w lutym osiągnęły fundusze z grupy polskich akcji (AKP). Na dziesięć funduszy z najwyższymi stopami zwrotu aż dziewięć to fundusze inwestujące w akcje krajowych spółek, podała w piątkowym raporcie spółka Analizy Online zajmująca się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

„Bliską euforii można nazwać sytuację, jaka panowała na rynku papierów wartościowych w lutym. Styczniowa korekta okazała się jedynie krótką przerwą w zwyżce indeksów na GPW w Warszawie, których skala zaskoczyła chyba nawet największych optymistów. Katalizatorem niespotykanych od dawna wzrostów okazały rekordowe wyniki finansowe opublikowane zwłaszcza przez największe giełdowe spółki.” – czytamy w raporcie spółki.

W lutym WIG wzrósł o 8,9%, a WIG 20 aż o 10,9%. W tym czasie indeks średnich spółek MIDWIG zwyżkował tylko o 2,9%.

W tym czasie jednostki funduszy z grupy AKP wzrosły od 4,5% do 9,2%. Średnia stopa zwrotu funduszy inwestujących w akcje krajowych spółek wyniosła aż 6,3%. Liderem w tej grupie został fundusz UniKorona Akcje (9,2%), czytamy w raporcie.

Dobra koniunktura była nie tylko udziałem polskiej giełdy, ale również rynków zagranicznych. Jednak już kolejny miesiąc z rzędu fundusze lokujące aktywa w akcje zagranicznych spółek nie mogą wypracować dobrych wyników, ze względu na deprecjację dolara i euro względem złotego (odpowiednio o 5,4% i 3,4%).

Z tego też powodu, żaden z funduszy z grupy akcji zagranicznych (AKZ) nie wyszedł nawet na zero. Fundusze te straciły w lutym średnio na wartości 1,5%, choć najgorszy zniżkował nawet prawie 4 procent. Najlepszy, choć ujemny wynik był udziałem funduszu DWS Polska Top 50 Europa, który stracił tylko 0,1%, napisano w raporcie Analiz Online.

Z tego samego powodu jeszcze gorzej kształtowała się sytuacja w grupie funduszy zagranicznych papierów dłużnych (PDZ), w szczególności dotyczyło to podmiotów inwestujących w papiery denominowane w dolarach, gdzie straty wahały się w przedziale od 4,3% do 6,3%. W tym czasie straty funduszy inwestujących w skarbowe i korporacyjne obligacje europejskie zamknęły się w przedziale od 2,8% do 3,9%.

„Średnia stopa zwrotu 19 funduszy PDZ wyniosła 4,2% i była zdecydowanie najgorszym rezultatem wśród wszystkich grup funduszy w lutym (w styczniu ich wyniki były najlepsze na rynku)” – podkreślili analitycy w raporcie.

W lutym Indeks Rynku Obligacji Skarbowych (IRS) wzrósł aż o 2,6%, podczas gdy średnia stopa zwrotu funduszy z kategorii papierów dłużnych (PDP) wyniosła 2,0%.

Najlepsze wyniki wypracował w lutym fundusz Allianz Obligacji – zwyżkował aż o 3,1%.

Natomiast średni zysk wypracowany w lutym przez fundusze rynku pieniężnego (RPP) wyniósł 0,51%. Liderami w tej grupie były Warta Alfa (1,02%) oraz UniKorona Pieniężny (0,83%) i DWS Polska Pieniężny Plus (0,79%).

„Hossa na rynku akcji i instrumentów wierzycielskich okazała się bardzo korzystna także z punktu widzenia uczestników funduszy, w portfelach których występują zarówno papiery udziałowe, jak i dłużne. W szczególności dotyczyło to funduszy zrównoważonych o wysokim poziomie zaangażowania w akcje oraz tych, które prowadzą elastyczną politykę inwestycyjną i które w ostatnim okresie zdecydowały się na doważenie swojego portfela akcjami największych spółek” – czytamy w raporcie Analiz Online.

W lutym w grupie funduszy mieszanych (MIP) najlepsze wyniki osiągnęły fundusze Warta Beta (6,8%), Millennium Zrównoważony (6,0%) oraz UniKorona Zrównoważony (5,9%). Średnia stopa zwrotu wyniosła natomiast 5,1%.

Wśród funduszy stabilnego wzrostu (SWP) w lutym najlepiej poradziły sobie Pioneer Stabilnego Wzrostu (4,9%) i Telekomunikacji Polskiej SA (4,8%). Średnia stopa zwrotu w tej kategorii funduszy wyniosła 3,0%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane