Dzięki TP SA i Pekao powoli rosną warszawskie indeksy

Marek Druś
opublikowano: 16-08-2002, 12:54

Na warszawskiej giełdzie wciąż utrzymują się umiarkowane zwyżki. Duży w tym udział mają wczorajsze i dzisiejsze wzrosty na giełdach europejskich, które skłaniają krajowych inwestorów do zakupów. Obroty rynku nie są niskie, czego można było oczekiwać w związku z "długim weekendem". Ponad połowa przypada jednak na wymianę dwóch spółek: Pekao i PKN Orlen.

Krajowi inwestorzy kupują akcje licząc na utrzymanie ostatnich wzrostów na giełdach zagranicznych. Wyraźnym popytem cieszą się papiery blue chipów: TP SA i Pekao. Rosną kursy BRE Banku i BPH PBK. Akcje pierwszej ze spółek kontynuują trend wzrostowy rozpoczęty na początku tego miesiąca. Są obecnie o ponad 7,5 proc. droższe niż na ostatniej sesji lipca. W jednej z ostatniej wypowiedzi, prezes Elektrimu zasugerował, że spółka może przedłużyć termin zakończenia negocjacji BRE Banku i Eastbridge w sprawie kupna pakietu akcji Elektrimu Telekomunikacja.

Papiery BPH PBK drożeją w związku z dobrymi wynikami kwartalnymi i półrocznymi banku. Prezes spółki zapowiedział w jednym z ostatnich wywiadów, że BPH PBK zamierza utworzyć w III kwartale 80 mln zł rezerwy na pokrycie ewentualnych strat w Stoczni Szczecińskiej. Zapewnił jednocześnie, że będą to ostatnie rezerwy utworzone przez bank w tym roku.

Spada tymczasem cena akcji PKN Orlen. Kwartalne i półroczne wyniki spółki rozczarowały. Jej zysk okazał się wyraźnie niższy od oczekiwanego przez analityków.

W podobnej sytuacji znalazł się Softbank. Akcje spółki wyraźnie tanieją przy dość dużym udziale w obrotach rynku. Kwartalne i półroczne wyniki Softbanku okazały się wyraźnie gorsze niż rok temu. Inwestorów nie powstrzymały od pozbywania się akcji spółki zapewnienia jej zarządu, że w kolejnych kwartałach osiągane przez nią rezultaty poprawią się.

Utrzymuje się popyt na akcje zbankrutowanego Oceanu, notowane po raz ostatni w tym tygodniu bez widełek cenowych. Papiery spółki drożeją ponad 3 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dzięki TP SA i Pekao powoli rosną warszawskie indeksy