Czytasz dzięki

Dzięki ubezpieczeniom rośnie odporność polskich firm za granicą

Materiał partnera
opublikowano: 06-12-2017, 22:00

W zeszłym roku ubezpieczyciele zagwarantowali ochronę transakcji zagranicznych polskich firm na ponad 114 mld zł, o 4 mld zł więcej niż rok wcześniej.

Według szacunków rządu, w 2017 roku wartość polskiego eksportu może przekroczyć 200 mld zł. Wraz z ekspansją zagraniczną polskich firm wzrasta potrzeba ochrony ich biznesu w innych krajach. Prawo, system podatkowy, dostęp do innowacji, technologii, odmienne realia rynkowe, uwarunkowania geograficzne, kulturowe i społeczne, mogą być źródłami ryzyka. Dlatego kluczowym czynnikiem decydującym o powodzeniu inwestycji zagranicznych jest wiedza o lokalnym rynku, na którym firma chce rozwijać działalność.

Trudne ryzyko zagraniczne

To samo dotyczy rynku ubezpieczeniowego. Każdy kraj posiada swoją specyfikę dotyczącą prawa ubezpieczeniowego, a różnice w reżimach prawnych potrafią być drastyczne.

— W Chinach, na przykład okres ubezpieczenia nie może się rozpocząć przed opłaceniem składki. W Mozambiku objęcie ubezpieczeniem mienia znajdującego się na terenie tego kraju przez ubezpieczyciela niezarejestrowanego grozi więzieniem od roku do dwóch lat oraz grzywną wynoszącą nawet 3 mln MZN (ok. 180 tys. zł) — wymienia Piotr Wójcik, dyrektor departamentu ubezpieczeń OC AXA Ubezpieczenia. Ubezpieczając z kolei odpowiedzialność cywilną w obcych jurysdykcjach trzeba być przygotowanym na odmienności wynikające m.in. z różnego poziomu rozwoju systemów prawnych. Na przykład, rozpatrując roszczenia w Chinach trzeba liczyć się z licznymi lukami w prawie i brakiem orzecznictwa. Dopiero w marcu tego roku Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych zdecydowało o podjęciu prac nad chińskim kompleksowym kodeksem cywilnym. Do tej pory istniały tylko, stosunkowo niedawno wprowadzone, cząstkowe regulacje m.in. prawa umów (z 1999 r.) i prawa deliktowego (z 2009 r.). Zarządzanie ryzykiem na zagranicznych rynkach wymaga zatem właściwego dostosowania rozwiązań ubezpieczeniowych.

Polisa, która chroni wszędzie

Polscy eksporterzy korzystają z oferty państwowej Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, która wchodzi w skład grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Ubezpiecza ona obroty eksportowe o wartości 30,7 mld zł. Natomiast ochronę inwestycji zagranicznych przede wszystkim zapewniają prywatne firmy ubezpieczeniowe. Niektóre z nich oferują międzynarodowe programy ubezpieczeniowe. W ten sposób zapewniają ochronę inwestycji zagranicznych uwzględniającą specyfikę rynków, w których prowadzona jest działalność.

— Taką polisę trzeba uszyć na miarę modelu organizacyjnego danej firmy, skali jej biznesu, zakresu oczekiwanej obsługi lokalnej. Jako globalny ubezpieczyciel mamy możliwość taką ochronę zagwarantować. Naszą siłą są eksperci z zakresu ubezpieczeń i prawa w 150 krajach, od Niemiec i Czech, po Chiny i Mozambik. Dzięki naszej skali pomagamy uniknąć bardzo niebezpiecznych biznesowych pułapek — podkreśla Piotr Wójcik. Z takiej szytej na miarę polisy korzysta na przykład wrocławska Selena, globalny producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej oraz jedenz trzech największych producentów piany poliuretanowej na świecie.

— Taki program ubezpieczeniowy daje jednolity zakres pokrycia ryzyk bez względu na lokalne standardy rynkowe. Dzięki niemu mamy centralne zarządzanie ubezpieczeniami wraz z globalną analizą szkodowości i monitorowaniem składek oraz ochronę zgodną z przepisami lokalnego prawa — tłumaczy Elżbieta Korczyńska, Global Treasury Director Selena PM SA. Dodaje, że w sytuacji gdy wystąpi szkoda program ułatwia również komunikację. Szczególnie jest to ważne gdy firma, jak Selena, prowadzi działalności w różnych strefach czasowych.

Z NAMI BEZPIECZNIEJ. Naszą siłą są eksperci z zakresu ubezpieczeń i prawa w 150 krajach, od Niemiec i Czech, po Chiny i Mozambik — zapewnia Piotr Wójcik, dyrektor departamentu ubezpieczeń OC AXA Ubezpieczenia. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane