Dzięki ucieczce od ryzyka złoto jest najdroższe od pięciu tygodni

opublikowano: 13-03-2023, 20:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Słabnący dolar i spadające rentowności obligacji skarbowych USA, a także ucieczka od ryzyka spowodowały trzeci z rzędu duży wzrost kursu złota.

Rentowności obligacji spadają i słabnie dolar, bo upadek w ciągu 72 godzin dwóch amerykańskich banków: SVB i Signature, skłania rynek do oczekiwania złagodzenia polityki monetarnej Fed. W poniedziałek wieczorem rynek widział 64 proc. prawdopodobieństwo, że 22 marca bank centralny podwyższy stopy o 25 pkt. bazowych. W środę w ubiegłym tygodniu, dzień przed pojawieniem się doniesień o problemach SVB, rynek szacował na 78 proc. prawdopodobieństwo podwyżki o 50 pkt. bazowych, sygnalizowanej poprzedniego dnia przez szefa Fed.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W poniedziałek na zamknięciu sesji na Comex kurs uncji złota z kwietniowych kontaktów rósł o 2,6 proc. do 1916,50 USD. Jest najwyższy od 2 lutego dla wiodącego kontraktu. Wolumen obrotów kontraktami był w poniedziałek około dwa razy wyższy niż w środę 8 marca, kiedy złoto ostatni raz taniało na zamknięciu. Od tego czasu jego kurs wzrósł już o prawie 98 USD, czyli 5,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane