Dzięki udanej końcówce sesji giełdy w USA kończą dzień wzrostami

opublikowano: 12-01-2005, 22:14

Rekordowo wysoki deficyt handlowy USA w listopadzie wyraźnie hamował popyt podczas środowych notowań na amerykańskich giełdach. Byki ożywiły się dopiero w końcówce sesji, dzięki czemu główne indeksy rynków zanotowały umiarkowane wzrosty na zamknięciu. Dow Jones zyskał w środę 0,58 proc., a Nasdaq 0,62 proc.

Deficyt handlowy osiągnął w listopadzie w USA największą wartość w historii - 60,3 mld USD. Co gorsza, po raz pierwszy od czerwca spadł eksport przy jednoczesnym wzroście importu. Wartość dolara zaczęła spadać. Inwestorzy znów zastanawiają się, jak na najnowsze dane zareaguje Fed.

Intel był przez niemal cały dzień najmocniej drożejącym blue chipem notowanym w ramach średniej Dow Jones. Jego kurs wzrósł o blisko 3 proc. Popyt na akcje największego na świecie producenta chipów wzrósł po tym, gdy jego wyniki w ostatnim kwartale ubiegłego roku okazały się lepsze niż oczekiwano. Dodatkowo inwestorów ucieszyła prognoza jego wyników w obecnym kwartale.

Wśród pozostałych spółek branży półprzewodnikowej zainteresowanie inwestorów skupiło się głównie na producentach maszyn stosowanych w fabrykach chipów. Mocno drożały akcje Apllied Materials, KLA-Tencor i Novellus Systems. To także zasługa Intela, który zapowiedział, że zwiększy tegoroczne nakłady kapitałowe do 4,9 mld USD.

Duże powody do niezadowolenia mieli akcjonariusze największych amerykańskich firm spedycyjnych. Akcje UPS mocno potaniały po tym, gdy lider rynku zapowiedział niższy od prognozowanego zysk kwartalny. Mniejszy, ale wyraźny spadek kursu zanotował FedEx.

Huśtawki nastrojów doświadczyli akcjonariusze Apple Computer. Kurs spółki przez większą część sesji spadał, aby pod koniec wystrzelić w górę. Po zakończeniu środowych notowań producent komputerów iMac i odtwarzaczy cyfrowych iPod ma przedstawić wyniki kwartalne.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dzięki udanej końcówce sesji giełdy w USA kończą dzień wzrostami