Dzielą ich pokolenia

Zbigniew Lew-Starowicz
25-02-2005, 00:00

Związki z różnicą wieku, sięgającą 20 lat i więcej, zawsze skłaniały do szukania motywów ich powstania, budziły zainteresowanie ze strony otoczenia. O ile w przeszłości najczęściej spotykany był związek mężczyzny z młodszą o wiele lat partnerką, o tyle obecnie obserwujemy rosnącą liczbę związków kobiet z młodszymi o wiele lat partnerami. Potoczna opinia wciąż głosi, że takie związki nie mogą być udane. Podaje się następujące przyczyny:

Inne światy. W przeszłości różnica pokoleń obejmowała około 20 lat, dziś świat 20-latków i 30-latków dzieli duża różnica w zakresie zainteresowań, mody, stylu życia, oswojenia się z nowinkami techniki itp. Z tej perspektywy w przypadku różnicy wieku 20-30 lat mamy do czynienia z przeskokiem przez kilka pokoleń. Może to być jednak różnica pozorna. W wielu związkach z dużą różnicą wieku partnerzy mają wspólne zainteresowania, wartości, podobny styl życia, myślenia. Jest zatem możliwa dobra więź psychiczna i porozumienie.

Nieudany seks. Mężczyzna w wieku andropauzy jest postrzegany jako „kończący się” w roli kochanka, a jego młodsza partnerka — jako uosobienie seksualności. Nieco inaczej wygląda to w przypadku związków starszej kobiety z młodszym mężczyzną. Jej reaktywność seksualna (zdolność do wielokrotnych orgazmów, rozbudzenie przed doświadczenie) odpowiada temperamentowi młodego kochanka. Dysponujemy też rzetelnymi wynikami badań, z których wynika, że około 5 proc. populacji (niezależnie od wieku) ujawnia wysoki poziom popędu płciowego i możliwość odbywania częstych stosunków. Z kolei około 15 proc. populacji (też niezależnie od wieku) ma niewielki popęd i wystarcza mu w pełni współżycie raz w miesiącu lub rzadziej. Możliwe jest zatem dopasowanie temperamentów seksualnych partnerów w różnym wieku.

Niemiłe reakcje otoczenia. Rzeczywiście są często spotykane. Rodzice boleją, kiedy ich dziecko wiąże się ze znacznie starszym od siebie partnerem. Młody partner czy partnerka mogą być postrzegani jako dziecko, a nie partner w związku, i dochodzi do nieporozumień. Można też sobie wyobrazić, jak czuje się starszy wiekiem partner, kiedy inni podrywają jego „córkę” lub kiedy na twarzach ludzi pojawia się znaczący uśmieszek. Podobnie młody mężczyzna może odczuć cudze politowanie lub uśmiech, kiedy pojawia się ze znacznie starszą od siebie partnerką. Młoda żona starszego mężczyzny czuje, że jest traktowana jakby została „kupiona”. Partnerzy ze znaczną różnicą wieku muszą zdawać sobie sprawę z możliwych, nieprzyjemnych reakcji ze strony innych. Z drugiej strony powinni pamiętać, że ich życie należy do nich, jest niepowtarzalne.

Biedne te ich dzieci... Dzieci z tego typu związków często nie czują się komfortowo w gronie rówieśników. Część z nich nie miała dobrego porozumienia ze starszym rodzicem. Zdarza się jednak, że taki rodzic jest młody duchem, poświęca im dużo czasu, jest długowieczny i cieszy się dobrym zdrowiem. Znam takie rodziny, w których stary rodzic jest bardziej żywotny od swego dziecka. Nie ma zatem reguły.

Młody partner zostanie samotny. Biorąc pod uwagę statystykę, to oczywiście prawdopodobne. Podobnie, jak perspektywa opiekowania się schorowanym partnerem czy partnerką. Jest jednak wiele wyjątków od tej reguły.

Starszy partner jako rodzic. To możliwe, ale czy zawsze zasługuje na negatywną opinię? W niejednym związku, niezależnie od wieku partnerów, druga osoba spełnia rolę kochanka, współmałżonka, przyjaciela i rodzica jednocześnie. Taka konfiguracja może bardzo stabilizować związek. W związkach rówieśniczych również się zdarzają takie konfiguracje — i nikt nie rozdziera szat z tego powodu.

Partner nie dorósł. Przyjmuje się w takim wariancie, że dana osoba pozostała psychicznie na poziomie dziecka i przeszła z ramion rodziców w ramiona partnera lub partnerki w roli rodzica. Ale w wielu związkach rówieśniczych jedno z partnerów też bywa psychicznie niedojrzałe.

Starszy partner będzie zdradzany. Nie ma potwierdzenia tego poglądu w statystykach zdrad. Atrakcyjność ciała, wyglądu, ma znaczenie w odczuwaniu, ale to nie wszystko. „Feromonem” może być również barwna osobowość, atrakcyjność psychiczna, dobra więź psychiczna. Rozmawiałem z wieloma kobietami związanymi ze znacznie starszymi od nich partnerami, które twierdziły, że ciało partnera nie jest dla nich problemem.

Większość związków z dużą różnicą wieku zgłaszających się do seksuologa nie ujawnia bynajmniej problemów natury seksualnej czy więzi uczuciowej. Przychodzą, bo mają problemy z reakcjami ze strony otoczenia, ze stereotypami tego typu związków. Pamiętajmy jednak, że takich związków jest coraz więcej i wiele z nich jest udanych. Więcej tolerancji! Każdy ma prawo do wyboru własnej drogi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Lew-Starowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Dzielą ich pokolenia