Dzielenie łóżka groźne dla zdrowia

KNS, bbc.co.uk
opublikowano: 18-09-2009, 08:01

Spanie w oddzielnych łóżkach ma pozytywny wpływ na zdrowie i relacje między partnerami – podaje bbc.co.uk.

Dr Neil Stanley, specjalista od snów, wyjaśniał na Brytyjskim Festiwalu Naukowym jak dzielenie "łoża" ma negatywny wpływ na drogocenny sen.

Z jego badań wynika, że pary które  śpią razem o ok. 50 proc. częściej cierpią na zaburzenia snu. Dr Stanley, który nie śpi razem z żoną, przypomina, że w przeszłości ludzie nie mieli zwyczaju dzielenia łoża.


Nowa tradycja wspólnego łoża małżeńskiego zapoczatkowana zostałą wraz z erą przemysłową, kiedy ludzie zaczęli przenosić się do zatłoczonych miast i małych mieszkań. Przed epoką wiktoriańską oddzielnie spanie było czymś na porządku dziennym. Natomiast w starożytnym Rzymie, łóżka małżeńskie były wyłącznie miejscem igraszek. Spano wówczas wyłącznie oddzielnie.

Według Neila „jeżeli śpisz razem, to ani ty ani twój partner nie ma problemów ze snem – nie zmieniaj więc nic. Jeżeli jednak tak nie jest - nie bój się podjąć odważnej decyzji”.

Doktor uzasadnia, że słaby sen nie tylko jest ściśle połączony z depresją, chorobami sercowymi, płucami, ale ma również wpływ na wypadki na drogach i rozwody. Twierdzi też, że sen jest ignorowany jako istotny aspekt zdrowia.

Według Roberta Meadows z Uniwerstytetu z Surrey – „ludzie myślą, że śpią lepiej kiedy dzielą łóżko ze swoim partnerem, ale badania sugerują coś zupełnie przeciwnego”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KNS, bbc.co.uk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Dzielenie łóżka groźne dla zdrowia