Dzień dobry, koniu. Proszę o dokumenty

Ryszard Gromadzki
31-03-2004, 00:00

Po 1 maja polskie konie będą musiały wylegitymować się paszportem, żeby móc wyjść poza obszar gospodarstwa.

Zgodnie z ustawą z 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej, aby zgodnie z prawem wprowadzić konia do obrotu lub wyjechać nim czy wyprowadzić go poza gospodarstwo, należy zaopatrzyć go w paszport. Ta regulacja, dotycząca także bydła, jest całkowicie zgodna ze standardami unijnymi. Obowiązek uzyskania paszportu ustawodawca nałożył na właścicieli koni. „Końskie paszporty” wydaje Polski Związek Hodowców Koni.

Przekroczony termin

Właściciele koni powinni zaopatrzyć swoje rumaki w paszport do 1 maja 2004 r. Tymczasem, jak informuje Bogna Kotkowska z Polskiego Związku Hodowców Koni (PZHK) w Warszawie, dotychczas paszporty uzyskało zaledwie 3 proc. (9 tys.) spośród około 400 tys. polskich koni. Wszystko wskazuje więc na to, że termin wydawania „końskich paszportów” zostanie wydłużony.

— Wydajemy paszporty wszystkim koniom w Polsce, z wyjątkiem koni angielskich pełnej krwi i polskich koni arabskich, ale te dwie rasy liczą razem zaledwie 2 tys. sztuk. Paszportami dla nich zajmuje się Towarzystwo Wyścigów Konnych na Służewcu — wyjaśnia Bogna Kotkowska.

„Koński paszport” to 24-stronnicowa książeczka, zawierająca wizerunek konia i jego precyzyjny opis z informacją o kolejnych posiadaczach, nazwie, pochodzeniu, stanie zdrowia, szczepieniach i badaniach laboratoryjnych oraz deklarację właściciela, czy chce, ażeby jego zwierzę po ubiciu mogło być kiedykolwiek, nawet w dalekiej przyszłości, przeznaczone do spożycia przez ludzi.

Koń, który zostanie sprzedany za granicę, musi być przekazany nabywcy wraz z paszportem. Obowiązek zawiadomienia o tym fakcie właściwego Okręgowego Związku Hodowców Koni (OZHK) spoczywa na ostatnim polskim posiadaczu konia.

Spokój za 50 zł

„Koński paszport” kosztuje około 50 zł. Można go otrzymać w PZHK albo w jednym z jego 15 oddziałów na terenie kraju.

— Jeżeli właściciel konia zadeklaruje, że jego zwierzę nigdy nie opuści terenu gospodarstwa, nie musi uzyskiwać paszportu. Jeżeli jednak, nie dysponując takim dokumentem, będzie próbował np. sprzedać konia, narazi się na grzywnę — mówi Bogna Kotkowska.

Właściciele koni, zwłaszcza ci, którzy parają się międzynarodowym handlem tymi zwierzętami, powinni zatroszczyć się o paszporty, żeby uniknąć problemów na granicach. Transporty, w których będą konie bez paszportów, będą bowiem zawracane do Polski.

Okiem Eksperta

Dla wszystkich

Obowiązek uzyskania paszportu dla koni jest obligatoryjny dla wszystkich ich właścicieli. Rolnik jadący furmanką na pole też może być wylegitymowany przez policję. Jeśli nie będzie miał paszportu dla konia, narazi się na grzywnę. Paszporty umożliwią identyfikację i leczenie schorzeń koni.

Mirosław Konarczak Wielkopolski Związek Hodowców Koni

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dzień dobry, koniu. Proszę o dokumenty