Dzień niespodzianek na rynkach, WIG najwyżej od połowy 2008 r.

Łukasz Wróbel, Noble Securities
opublikowano: 02-11-2010, 17:00

We wtorek po południu indeks WIG znajdował się na najwyższym poziomie od czerwca 2008 r. , a WIG20 rosnący o ok. 1,3 proc. był jednym z najsilniejszych indeksów na świecie. Wyczekiwaniu na jutrzejszą decyzję Fed towarzyszyły liczne niespodzianki.

Do nowych lokalnych rekordów ustalonych dzisiaj przez WIG warto podchodzić ostrożnie z dwóch powodów. Po pierwsze przez cały dzień aktywność inwestorów na GPW była niewielka (ok. godz. 15.30 obroty osiągnęły 1,4 mld PLN), a po drugie także światowe rynki akcji znajdują się obecnie w trybie wyczekiwania na rozwój sytuacji za oceanem - do niepewności związanej z posunięciem banku centralnego trzeba dołączyć także ryzyko polityczne wynikające z możliwej utraty większości parlamentarnej przez Demokratów w trwających właśnie wyborach uzupełniających.

We wtorek, pomimo braku ważnych publikacji makroekonomicznych z USA, zdecydowanie nie można było narzekać na nudę. Rano inwestorów zaskoczył australijski bank centralny, który po półrocznej przerwie w podwyżkach stóp procentowych postanowił kolejny raz podnieść koszt pieniądza. Reakcja na tę niespodziankę najbardziej dostrzegalna była w kursie australijskiej waluty, która po raz pierwszy od 28 lat wyceniana była wyżej niż amerykański dolar. Kurs pary dolar australijski - dolar amerykański przebił wierzchołki sprzed kryzysu z 2008 r. i znalazł się powyżej parytetu. W dalszej części dnia odczyty indeksów PMI z sektorów przemysłowych europejskich gospodarek w większości wypadły lepiej od szacunków ekonomistów. W strefie euro indeks PMI wzrósł z 53,7 pkt do 54,6 pkt (oczekiwano 54,1 pkt), a w Niemczech z 55,1 pkt do 56,6 pkt (oczekiwano 56,1 pkt).

Jeszcze większym zaskoczeniem były dane z Polski. Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w październiku do najwyższego poziomu od 77 miesięcy - osiągnął 55,6 pkt, podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku z 54,7 pkt do 54,2 pkt. Tym samym uwiarygnione zostały imponujące statystyki o produkcji przemysłowej publikowane ostatnio przez GUS.  Znacznie odbiegające od oczekiwań ekspertów okazały się także szacunki Ministerstwa Finansów dotyczące poziomu inflacji w październiku. MinFin oczekuje, że inflacja konsumencka przyspieszy do 2,9 proc. r/r z poziomu 2,5 proc. odnotowanego przed miesiącem. Tak gwałtowne przyspieszenie inflacji w połączeniu z szybkim rozwojem przemysłu to kolejne argumenty przemawiające za rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych przez RPP. Na rynku walutowym złoty umacniał się we wtorek wobec większości głównych walut - frank wyrównał lokalne rekordy z sierpnia (kosztował ok.2,85 PLN, za euro płacono 3,95 PLN, a dolara wyceniano na 2,8 PLN).

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ: Łukasz Wróbel, Noble Securities

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Noble Securities

Polecane