Dzień pod wpływem dymisji Hausnera, do wyborów rynek nerwowy

Polska Agencja Prasowa SA
09-03-2005, 17:02

Ogłoszona w środę rezygnacja wicepremiera Jerzego Hausnera spowodowała krótkotrwałą przecenę na rynkach finansowych w kraju, ale pod koniec dnia notowania wróciły do poziomów otwarcia. Zdaniem analityków, do wyborów rynki finansowe mogą pozostać nerwowe.

Ogłoszona w środę rezygnacja wicepremiera Jerzego Hausnera spowodowała krótkotrwałą przecenę na rynkach finansowych w kraju, ale pod koniec dnia notowania wróciły do poziomów otwarcia. Zdaniem analityków, do wyborów rynki finansowe mogą pozostać nerwowe.

    O godzinie 16.20 inwestorzy płacili za euro 3,913 zł wobec 3,89 zł we wtorek wieczorem. Dolar kosztował 2,93 zł wobec 2,92 zł.

    "Po informacji o rezygnacji Hausnera złoty chwilowo się osłabił, ale wciąż oscyluje wokół poziomu 19 proc. odchylenia od parytetu. Rynki są trochę rozchwiane, ponieważ podobne informacje zawsze stwarzają niepewność" - powiedziała Agnieszka Decewicz z Banku Pekao SA.

    Jerzy Hausner poinformował w środę, że podczas wtorkowego spotkania z premierem złożył na jego ręce rezygnację. Dodał, że nie zapadła żadna konkretna decyzja co do terminu, kiedy miałby zakończyć swoją misję w rządzie. Rzecznik rządu poinformował PAP, że premier ogłosi datę dymisji Hausnera w najbliższym czasie.

    Informacja o rezygnacji wicepremiera spowodowała również krótkotrwałą wyprzedaż na rynku papierów skarbowych. "Rezygnacja Hausnera spowodowała z początku wyprzedaż, ale wkrótce na rynek wróciło opanowanie" - powiedział dealer PKO BP Andrzej Michałowski.

    "W najbliższym czasie wszystkie informacje dotyczące gospodarki powinny na rynek działać pozytywnie, ale do wyborów czynniki polityczne będą powodować nerwowość" - dodał.

    W ciągu dnia nastroje inwestorów przejściowo zepsuła również aukcja obligacji WS0922. Co prawda resort sprzedał całą pulę papierów o wartości 1,4 mld zł przy popycie w wysokości 1,646 mld zł, ale uzyskana średnia rentowność na poziomie 5,487 proc. okazała się wyższa od oczekiwań rynku.

    Rentowność papierów dwuletnich wynosiła o 16.30 w środę 5,34 proc., wobec 5,37 proc. we wtorek na zamknięciu, pięcioletnich 5,39 proc. tyle samo co dzień wcześniej, a dziesięcioletnich 5,47 proc. wobec 5,45.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dzień pod wpływem dymisji Hausnera, do wyborów rynek nerwowy